IP و MAC Address چه هستند و چه کار میکنند؟

مرورگر فایرفاکس
مرورگر فایرفاکس بهتر از و با گوگل کروم!
آگوست 25, 2017
جلوگیری از هک با دانلود برنامه LastPass
آگوست 29, 2017

IP و MAC Address چه هستند و چه کار میکنند؟

IP و MAC Address

IP و MAC Address

IP و MAC Address در واقع آدرسی است که مثلا شما هنگام ارسال نامه ای باید در آن آدرس و مشخصات دقیق را ثبت کنید در اینترنت نیز به مانند پست کار میکند. در اینترنت به جای ارسال نامه، کامپیوتر ها و دستگاه ها داده ها را ارسال میکنند و آدرس های IP و MAC نیز مشخص میکنند که این داده ها به کجا بروند.

آدرس IP و MAC Address چیست؟

 یک مجموعه از اعداد منحصر به فرد و بی مانند است که اتصال یک دستگاه به اینترنت را مشخص میکند را IP و MAC Address می گویند. برای اینکه بدانید این آدرس از کجا آمده است، باید بدانید که اینترنت چگونه کار میکند.
اگر بخواهیم ساده و واضح بیان کنیم ، اینترنت به معنای تعداد زیادی شبکه است که به هم متصل شده اند. هر شبکه یک “ISP” و یا همان “Internet Service Provider” به معنای ارائه دهنده سرویس اینترنت نامیده میشود. اگر شما یک سرویس از یک ISP خریداری کنید، شما میتوانید به شبکه آن ISP متصل شوید. تمامی دیگر شبکه ها نیز به ISP شما متصل هستند.
IP و MAC Address

IP و MAC Address چیست؟

تعداد زیادی آدرس IP وجود دراد که همه آنها در سرویسی به نام ISP  قرار داده شده اند که وظیفه  مدیریت  آنها را دارد . زمانی که شما یک سرویس از یک ISP خریداری کنید یک آدرس IP به شما اختصاص میابد. زمانی که داده ها قرار است از طریق اینترنت به دست شما برسند، ISP شما که میبیند این داده میخواهند به آدرس IP شما که اختصاصی نیز میباشد برسند، بنابراین آن ها را به سوی شما سوق میدهد.

چگونه آدرس هایIP و MAC Address با هم کار میکنند؟

 IP  آدرسی برای انتقال داده ها از یک شبکه به یک شبکه دیگراست که  با استفاده از پروتکل TCP/IP استفاده میشود. از آدرس MAC جهت رسیده داده ها به دستگاه صحیح و مورد نظر در یک شبکه استفاده میشود.
به عنوان مثال اگر بخواهیم یک نامه به شما بفرستیم نمیتوانیم به پستچی بگوییم که این نامه را به “ویلیام اسمیت فرزند جاناتان، فرزند جورج، فرزند مایکل” برسان! درست است که این نام بسیار منحصر به فرد است اما پیدا کردنش برای پستچی بسیار سخت و زمان بر است. به همین دلیل است که به آدرس خانه تان نیز نیاز داریم (آدرس IP در اینترنت).
البته آدرس خانه زرف مقابل هم به تنهایی  کافی نیست. ما به آدرس خانه شما و نام شما نیاز داریم. اگر نام شما را نداشته باشیم شما نمیتوانید متوجه شوید که نامه و یا بسته ای که به خانه شما ارسال شده برای شما و یا کدام یک از اعضای خانواده تان است. بنابراین آدرس IP جایی است که زندگی میکنید و آدرس MAC شما هستید.
مزایای آدرس MAC
قابلیت فیلتر کردن آدرس های MAC توسط مودم مفید و کارامد است. خواهید توانست که  برای مودمتان مشخص کنید که دسترسی اینترنت به آدرس های MAC مورد نتظر شما را ندهد و یا تعیین کنید که تنها به آدرس MAC شما دسترسی به اینترنت بدهد.

بازدیدها: 72

دیدگاهتان را بنویسید