پهپاد پستچی چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟

کنترل کودکان در
کنترل کودکان در فضای مجازی را چگونه به دست بگیریم؟
دسامبر 5, 2019
ساخت کلیپ
ساخت کلیپ اینستاگرام با نرم افزارهای کاربردی
ژانویه 2, 2020

پهپاد پستچی چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟

پهپاد پستچی

چند روز پیش در پی پست اینستاگرامی که وزیر ارتباطات کشور آقای جهرمی منتشر کردند و در آن خبر از یک سوپرایز در پنجشنبه 21 آذر را دادند، شاید کمتر کسی به ذهنش می رسید که این سوپرایز راه اندازی سامانه حمل  و نقل بسته های پستی با استفاده از پهپاد پستچی باشد. اما به هر حال در روز پنجشنبه از این سوپرایز رونمایی شد و خبر دستاوردی جدید در کشور عزیزمان ایران همه مردم را خوشحال کرد.

محمدجواد آذری جهرمی در پستی دیگر درباره این سوپرایز نوشت :

“خانم‌ها و آقایان، به پست + (پُست پِلاس) خوش آمدید! ما به جای صحبت و جلسه، چند اقدام عملیاتی انجام دادیم که واقعا هزینه‌ها کمتر بشه و از آلودگی شهر‌ها جلوگیری کنیم. برای همین در طرح پست+: انتقال بسته‌های پستی با پهپاد را فراهم کردیم که دیگر در هیچ جای ایران نقطه‌ای باقی نماند که غیرقابل دسترس باشد. انتقال سریع دارو به بیمارستان‌ها، جزیره‌ها، سورپرایز کردن یکدیگر و… از جمله کار‌هایی است که از این به بعد در اختیار شما خواهد بود. در حال حاضر کشور‌های کمی در دنیا هستند که این کار را کرده‌اند. ما می‌توانیم! خدا وقت به همه‌ی جوانان ایرانی برای این دستاورد!

تجهیز کردن شرکت ملی پست به ماشین برقی، موتور برقی و دوچرخه برقی کاملا ایرانی، همچنین به مناسب آغاز پست+، ارسال نامه در سراسر کشور از طریق پست در شنبه ۲۳ آذر رایگان خواهد بود. لطفا برای اطلاع بیشتر به سایت post-plus.ir مراجعه فرمایید”.

فناوری پهپاد پستچی

واقعیت این است که بسیاری از تکنولوژی‌هایی که امروزه در اختیار خدمت رسانی به انسان ها هستند در ابتدا برای جنگ میان آنها ساخته شده بودند. برای نمونه می توان به انواع سیستم‌های موبایلی و ارتباطاتی نوین مانند تلفن همراه و اینترنت اشاره کرد که در ابتدا برای استفاده در ارتش‌ها ساخته شده بودند و بعد از مدتی به دلیل قابلیت سودآوری وارد بازارهای تجاری هم شدند.

دیگر فناوری های مفیدی که به بشر امروز خدمت می‌کنند و در ابتدا برای کشتن او ساخته شده بودند می توان هلیکوپترهای امداد، جت‌های مسافربری و سیستم‌های راداری پیچیده که اکنون در خدمت‌رسانی به مردم ابزارهایی ضروری هستند را نام برد.

چند سالی نیز هست که ایده پهپادهای نامه رسان در کشورهای پیشرفته در حال بررسی و آزمایش می باشد، همان پهپادهایی که در ابتدا برای جنگ و جاسوسی از یکدیگر ساخته شده بود. و خوشبختانه ما جزء اولین کشورهایی هستیم که از این تکنولوژی استفاده خواهیم کرد.

اولین کشورهایی که از پهپاد پستچی استفاده کردند

اداره پست سوئیس برای نخستین بار در جهان از پهپاد برای ارسال بسته های پستی استفاده کرد. پهپادی که این اداره از آن استفاده کرد، 4 ملخه بود و جایی ویژه برای قرار دادن بسته های پستی داشت. این پهپاد بسته هایی که تا وزن 1 کیلوگرم باشد را تا مسافت 10 کیلومتر می تواند حمل کند.
پهپاد پستچی
پس از آزمایش های موفقیت آمیز در کشور سوئیس، دیگر کشورها نیز شروع به استفاده از این تکنولوژی کردند.
همانطور که می دانید علاوه بر اداره پست، شرکت های دیگری نیز هستند که کار حمل و نقل بسته های مختلف را در اقصی نقاط جهان انجام می دهند. مهم ترین شرکتی که در این زمینه به طور فراگیر عمل می کند، شرکت آمازون در آمریکا می باشد. این شرکت نیز برای اولین بار در آمریکا شروع به ارائه خدمات و ارسال بسته ها با استفاده از پهپاد پستچی کرده است.
شرکت وینگ استرالیا نیز بعد از ماه ها پرواز آزمایشی، نخستین سفارش های خریداری شده مشتریان را با پهپاد به خانه آن ها تحویل داد.
مسئولان هوانوردی ملی استرالیا، پس از ماه ها بررسی نقشه ها و مسیرهای پروازی، اجازه فعالیت پهپادهای این شرکت را صادر کردند. پرواز این پهپادها در ساعات روشنایی روز انجام می شود و این پرنده های بی سرنشین با کمک سیستم مکان یابی جهانی، به آدرس مشتریان می روند و محموله های سفارش داده شده را با استفاده از طناب به حیاط خانه ها منتقل می کنند.
همچنین یک شرکت چینی به نام ‘شونگ فونگ’ که یکی از قوی ترین شرکت های پستی در جهان محسوب می شود، با هدف سرعت بخشیدن به ارسال بسته های مشتریان خود استفاده از پهپاد پستچی را آغاز نموده است.

اولین پهپاد پستچی در ایران

شاید اکنون این سوال در ذهنتان ایجاد شده که ایده پهپاد پستچی اولین بار چه زمانی و توسط چه کسی یا شرکتی در ایران اجرا شده است؟ باید بدانید که این فناوری برای اولین بار در سال 95 توسط شرکت فناور بال گستر نگاه آسمان در یک پروژه طراحی شد و برای حمل بستنی با مصارف تبلیغاتی قراردادی را با شرکت میهن منعقد کرد. در واقع شرکت میهن اولین مجموعه استفاده کننده از خدمات حمل بار و تبلیغات با پهپاد در ایران می باشد.

در این قرارداد پهپاد در کلاس مولتی روتور از نوع ربات پرنده ۸ موتوره (اکتاکوپتر) طراحی شد و از ایرکرفت S1000 شرکت Dji استفاده شد، که به جای پایه فرود در قسمت زیرین آن یک جعبه برای حمل و آزاد سازی بستنی تعبیه شده است.

درب این جعبه از طریق یک موتور سروو قابل کنترل به وسیله یک ریموت کنترل باز و بسته می شود. در هنگامی که این ربات پرنده ۸ موتوره در مکان و نقطه خاص توسط اپراتور قرار می گیرد تنها با یک کلیک، درب جعبه باز شده و محتویات جعبه که بستنی باشد بر روی نقطه مورد نظر پخش می شود. در این طرح هر بستنی مجهز به چتر نجات بود تا با سرعت نرم و آرام بر روی زمین فرود آید. در حال حاضر شرکت میهن در مراسمات و رویدادهای تبلیغاتی خود در سراسر ایران از این پهپاد استفاده می کند.

در جدیدترین اخبار مرتبط با پهپادها در کشورما مدیرعامل شرکت ملی پست از پیگیری مجوز پرواز این وسیله توسط پژوهشگاه فضایی وزارت ارتباطات خبر داد و گفت: «این پهپادها در مناطق صعب‌العبور و در شهرهای بزرگی مانند تهران که ترافیک شهری بالایی دارند قابل استفاده است. کاربرد ویژه آن هم برای موارد فوری مانند نیاز به ارسال دارو یا خدمات به محلی خاص (دورافتاده یا صعب العبور) است.»

به هر حال باتوجه به خبری که وزیر ارتباطات منتشر کرد، دیر یا زود شاهد پرواز پهپادهای پستچی در آسمان شهرهای بزرگ ایران خواهیم بود.

بازدیدها: 542

دیدگاهتان را بنویسید