پاکسازی گوشی هک شده با 5 روش آسان و کاربردی

دیلیت اکانت واتساپ
آموزش دیلیت اکانت واتساپ
ژانویه 30, 2021
بازی انفجار
بازی انفجار + معرفی 3 ترفند و اصل این بازی
فوریه 4, 2021

پاکسازی گوشی هک شده با 5 روش آسان و کاربردی

پاکسازی گوشی هک شده

پاکسازی گوشی هک شده

همه ی ما از گوشی های هوشمندی استفاده می کنیم که ممکن است در یک زمانی مورد حمله ی سایبری قرار بگیرند و به اصطلاح هک شوند. در این حالت باید بیشترین دقت را داشت که تمامی راه های هکر بسته شود. به همین دلیل می خواهیم بدانیم که پاکسازی گوشی هک شده چگونه انجام می شود؟ چطور می توانیم یک گوشی هک شده را از هک خارج کنیم و آن را به حالت امن در بیاوریم. روش های پاکسازی گوشی هک شده بسیار متفاوت است و در این مقاله تلاش می کنیم مهمترین آن ها را برای شما بیان کنیم.

چگونه تشخیص دهیم گوشی ما هک شده است؟

پاکسازی گوشی هک شده

پگونه تشخیص دهیم گوشی مان هک شده

قبل از این که بخواهیم روش های پاکسازی گوشی هک شده را به شما آموزش دهیم، باید ببینیم که آیا گوشی ما هک شده است یا نه! اگر نشانه های زیر را در گوشی خود مشاهده می کنید باید به هک شدن گوشی خود شک کنید:

1-خالی شدن باتری:

یکی از مهمترین نشانه هایی که در مورد هک شدن گوشی وجود دارد این است که شارژ باتری شما به سرعت خالی می شود و فرصت زیادی برای استفاده از آن ندارید. این موضوع نشان دهنده ی این است که یک برنامه یا بهتر است بگوییم یک بد افزار در پشت پرده در حال اجرای فعالیت های خودش است و این باعث می شود که به راحتی شارژ گوشی شما تخلیه شود. این موضوع علاوه بر این که می تواند آسیب های زیادی از جهات حساب های کاربری شما و ویژگی های نرم افزاری داشته باشد، می تواند به باتری شما که بخش سخت افزاری هست هم آسیب بزند!

2-خروج از نرم افزار ها به صورت خودکار:

اشکالات نرم افزاری ای که باعث می شوند شما به خارج از یک برنامه هدایت شوید، بدون این که قصد آن را داشته باشید، می تواند یکی از نشانه هایی باشد که گوشی شما هک شده است و نیاز به پاکسازی گوشی هک شده است! البته برخی ازز کاربران این موضوع را در اشکالات سخت افزاری هم جای داده اند. در این موارد تاچ و در واقع همان صفحه ی لمسی به مشکل می خورد و باعث می شود که از برنامه ها خارج شود. اما به صورت کلی با دیدن این صحنه باید مراحل پاکسازی گوشی هک شده را انجام دهید تا احتمال وجود هکر هم از بین برود!

3-کندی سرعت:

مشخص است که هر گوشی هوشمندی یک سرعت خاص دارد که با توجه به ویژگی های سخت افزاری آن مشخص می شود. اما اگر احساس می کنید که قبلا گوشی هوشمند شما سرعت بسیار بالایی داشته است و اکنون سرعت آن کاهش پیدا کرده است، باید پاکسازی گوشی هک شده را انجام دهید!. در بسیاری از مواقع، مشابه با همان مصرف باتری، برنامه هایی که در پشت پرده در حال انجام یک سری فعالیت ها هستند بخش مهمی از CPU را درگیر خود می کنند. همین موضوع باعث می شود که برنامه های دیگر به کندی کار کنند.

روش های پاکسازی گوشی هک شده

1-لیست برنامه های گوشی خود را چک کنید:

برنامه های یا نرم افزار هایی که روی گوشی هوشمند شما وجود دارند در دو جا قابل مشاهده هستند. واضح ترین جایی که می توانید آن ها را پیدا کنید در منو گوشی شما است و زمانی که ا آن ها استفاده می کنید، این نرم افزار ها را از آن جا پیدا می کنید. اما اگر برنامه ای مخفی شده باشد و خود را نشان ندهد، در این قسمت نمایش داده نمی شود. در حالی که ممکن است همه ی فعالیت های گوشی شما را کنترل کند.

در این حالت باید به مکان دومی بروید که نرم افزار ها در آن نمایش داده می شوند. در بخش تنظیمات هر گوشی هوشمند، قسمتی به نام برنامه ها یا همان Apps وجود دارد. این قسمت همه ی نرم افزار هایی را که روش گوشی شما نصب شده اند نشان می دهد. حتی نرم افزار هایی که خود را از دید شما مخفی کرده اند. با دقت به این لیست نگاه کنید و برنامه هایی که به نظر شما ناآشنا هستند و یا از آن ها استفاده ای نمی کنید را حذف کنید. این موضوع هم باعث می شود که حافظه ی گوشی شما خالی شود و هم این که یکی از مهمترین مراحل پاکسازی گوشی هک شده است.

پاکسازی گوشی هک شده

لیست برنامه های خود را چک کنید

دقت داشته باشید که برخی از نرم افزارهایی که ممکن است شما از آن استفاده نکنید مربوط به سیستم عامل گوشی هستند که به طور خودکار اجازه ی حذف نصب آن ها را ندارید. به عنوان مثال Google drive یا E-book از برنامه های ارائه شده توسط سرویس گوگل هستند که بسیاری از افراد از آن ها استفاده نمی کنند. اما به هیچ عنوان ضرری برای گوشی شما ندارند و نیازی نیست که آن ها را حذف نصب کنید.

2-بلاک کردن مزاحمان شبکه های اجتماعی:

امروزه استفاده از شبکه های اجتماعی مانند سیگنال و تلگرام و واتساپ به شدت افزایش پیدا کرده است. در این شبکه ها هکر های بسیاری وجود دارند که یا خودشان مشغول به فعالیت هستند یا این که ربات های آن ها در تلاش هستند که یک راه نفوذ به حساب کاربر باز کنند. افرادی که در این شبکه به شما پیام هایی می دهند که حاوی لینک های ناشناخته است، می توانند هکر باشند. بنابراین یکی از مهمترین مراحلی که برای پاکسازی گوشی هک شده لازم است انجام دهید بلاک کردن و حذف این لینک ها است.

3-نصب آنتی ویروس برای پاکسازی گوشی هک شده :

گوشی های هوشمندی مانند اپل یا شیائومی از اقسام گوشی هایی هستند که کمتر هک می شوند و امنیت بسیار بالاییی دارند. به این دلیل که یک آنتی ویروس داخلی روی آن ها نصب شده است که از ورود هر گونه ربات هکر یا لینک های ناشناس جلوگیری می کند. در گوشی های هوشمندی که آنتی ویروس به طور خودکار روی آن ها نصب نشده است باید یک آنتی ویروس را فعال کنید. این نرم افزار ها باعث می شوند تک تک راه های ورود هکر بسته شود و پاکسازی گوشی هک شده را به راحتی انجام می دهند.

دقت داشته باشید که آنتی ویروس ها هم باید از منابع معتبری نصب شوند. در غیر این صورت خودشان می توانند منبع ویروس جدیدی باشند! این شیوه ی بسیار هوشمندانه ای برای هکر ها بوده که بد افزار ها را به شکل آنتی ویروس به بازار عرضه کنند. با این کار افراد دسترسی به کل گوشی خود را به این نرم افزار می دهند. پس در واقع با نصب آنتی ویروس های ناشناخته می توانید کمک زیادی به هکر ها بکنید و از پاکسازی گوشی هک شده جلوگیری می کنید!

4-محدود کردن اجازه های دسترسی :

هر گوشی هوشمندی برای این که در تعامل با نرم افزار های مختلف دچار مشکل نشود باید یک سری از دسترسی ها را به نرم افزار ها بدهد. اما گاهی از اوقات این دسترسی ها بی مورد هستند. به عنوان مثال یک دیکشنری که به صورت نرم افزار روی گوشی شما نصب می شود، نیازی به دسترسی به مخاطبین شما ندارد! به همین دلیل اگر خواستید نرم افزاری را نصب کنید که اجازه های دسترسی بی مورد می خواست باید از نصب آن خودداری کنید.

برای پاکسازی گوشی هک شده باید به همان قسمت تنظیمات و برنامه های گوشی بروید. سپس می توانید Permission ها یا همان اجازه های دسترسی نرم افزار های مختلف را چک کنید. در صورتی که یک نرم افزار از این جهت برای شما مشکوک بود آن را حذف کنید!

5-بازگشت به تنظیمات کارخانه و پاکسازی گوشی هک شده :

از آن جایی که روش ها و سطوح مختلفی از هک گوشی همراه وجود دارد ، پاکسازی گوشی هک شده هم سطوح و مراحل مختلفی دارد که باید به آن توجه شود. ممکن است یک هکر حرفه ای به گوشی شما دستبرد زده باشد که کار شما را سخت می کند. همچنین ممکن است یک هکر آماتور این کار را انجام داده باشد که به راحتی می توانید پاکسازی گوشی هک شده را انجام دهید. اما در شدید ترین حالتی که هک انجام می شود تمام کنترل گوشی شما به دست فرد هکر می افتد. در این حالت ممکن است حتی به صفحه اصلی گوشی خودتان هم دسترسی نداشته باشید!

پاکسازی گوشی هک شده

برگرداندن به تنظیمات کارخانه

در این حالت تقریبا یک راه برای شما باقی مانده است و آن بازگشت به تنظیمات کارخانه است! با این روش همه ی داده هایی که در گوشی خود ذخیره کرده اید از بین می رود. اما این کار برای این منظور انجام می شود که هکر نتواند به اطلاعات گوشی شما دسترسی پیدا کند. به هر صورت پاکسازی گوشی هک شده تا حد های بسیار زیاد! با این روش انجام می شود. ممکن است بازگشت به تنظیمات کارخانه را با عبارت هایی مثل ریست فکتوری یا فلش زدن شنیده باشید .در همه ی این فرایند ها گوشی شما از اطلاعات تخلیه خواهد شد.

نتیجه گیری پاکسازی گوشی هک شده

استفاده از انواع مخلتلف روش های پاکسازی گوشی هک شده می تواند در سطوح مختلف متفاوت باشد. بنابراین اگر متوجه شدید که گوشی شما هک شده است، باید این مراحل را مطابق ترتیب بالا انجام دهید. در صورتی که مشکل شما رفع نشد مرحله ی بعدی را انجام دهید! با این کار می توانید هم اطلاعات مهم خود را نگهداری کنید و هم می توانید از شر هکر راحت شوید!

در آخر پیشنهاد می کنیم مقاله ی مربوط به اشتباهاتی که باعث هک شدن  می شود را مطالعه نمایید تا بتوانید از هک گوشی خود جلوگیری کنید.

بازدیدها: 21

دیدگاهتان را بنویسید