وای فای 6 تجربه ای متفاوت از اینترنت

اعتیاد به اینستاگرام را چگونه ترک کنیم؟
سپتامبر 15, 2019
قوی ترین برنامه
قوی ترین برنامه کنترل و نظارت بر موبایل فرزندان
سپتامبر 23, 2019

وای فای 6 تجربه ای متفاوت از اینترنت

تا همین چندسال پیش دسترسی به اینترنت تنها از طریق اتصال های سیمی و با خطوط تلفن های ثابت ممکن بود. جالب تر این بود که در یک زمان فقط یک کامپیوتر می توانست به اینترنت متصل شود و حتی امکان تماس گرفتن با تلفن هم وجود نداشت. اما خوشبختانه به‌لطف فناوری  Wi-Fi به مرور همه‌چیز ساده تر شد و این فناوری برای کاربرد خانگی در یک روتر عرضه شد. اولین پروتکل وای‌فای در سال ۱۹۹۷ با سرعت دو مگابیت بر ثانیه به‌وجود آمد، اما تنها با ظهور 802.11b و سرعت‌ ۱۱ مگابیت بر ثانیه در سال ۱۹۹۹ بود که مردم به‌صورت جدی به وای‌فای خانگی فکر کردند. شاید شما ندانید که وای فای هم نسخه هایی برای خود دارد، که جدیدترین آن ها نسخه وای فای 6 می باشد. حتی نام های قدیمی نسخه های مختلف وای فای مانند 802.11b به نام وای فای 5 تغییر کرده است. در این مطلب هم ما سعی داریم درباره جدید ترین نسخه یعنی وای فای 6 به طور مفصل صحبت کنیم و برتری های آن نسبت به نسخه های قبلی را ذکر کنیم.

وای فای 6 چیست؟

وای فای 6 نسل جدیدی از وای فای است و همانند نسل های قبلی، شما را به اینترنت متصل می کند. اما با این تفاوت که مجموعه ای از فناوری ها برای انجام هرچه بهتر این کار و سرعت بخشیدن به اتصالات در این فرایند، به آن افزوده شده است.

بسیاری از ما به صورت روزانه از برنامه ها، بازی ها و ویدیو هایی که به پهنای باند وسیع تری نیاز دارند، در لپ تاپ و یا موبایل های خود استفاده میکنیم که به اینترنت پرسرعتی هم نیاز داریم. اما باید گفت که نسل جدید وای فای معروف به وای فای 6 فقط یک افزایش سرعت ساده نیست، بلکه تاثیرات و عملکردهای بیشتری خواهد داشت و با گذشت زمان به مزایای آن بیشتر پی خواهیم برد.

طبق گفته های اتحادیه Wi-Fi قرار است این نسخه ی جدید به صورتی عرضه شود که شما متوجه شوید در حال استفاده از کدام نسخه وای فای می باشید. به این معنی که هنگام اتصال به وای فای برروی گوشی یا لپ تاپ شما نمایش داده می شود که به چه نسخه ای متصل هستید. برای مثال Wi-Fi 6 برای شما نشان داده می شود.

آخرین نسل Wi-Fi یعنی وای فای 6، در دو حوزه پیشرفت چشمگیری داشته است: اولا در سرعت خام و بازدهی بالا که این نسخه بالاترین سرعتی که تاکنون در هنگام استفاده از اینترنت تجربه کرده اید و البته بسیار بالاتر از آن را در اختیار شما قرار می دهد.

دوما وای فای 6 از ویدئو استریمینگ 8K پشتیبانی می‌کند که تأمین‌کننده‌ی اینترنت برای دسترسی به سرعت‌های دانلود در اختیار شما قرار می‌دهد.

مزایای وای فای 6

سرعت بالا

متخصصان معتقدند که سرعت وای فای 6 حدود 30 درصد بیشتر از نسخه قبلی یعنی وای فای 5 می باشد، که انتظار می رود سرعت انتقال آن تا حدود 10 گیگابایت بر ثانیه نیز افزایش داشته باشد.

نکته ی مهم این است که سرعت ارائه دهنده خدمات اینترنت شما (ISP) سرعت شبکه ی محلی شما را محدود می کند، بنابراین وای فای 6 نمی تواند جادو کند و سرعت آن را به طور چشم گیر افزایش دهد. از همین رو باید بدانید که اگر شما بخواهید حداکثر استفاده را از سرعت بالای وای فای 6 ببرید، به این که سرویس دهنده اینترنت شما چنین سرعتی را ارائه میدهد یا خیر بسیار بستگی دارد.

طول عمر بیشتر باتری

فناوری دیگری دستگاه‌های متصل به وای فای 6 را قادر می سازد که ارتباطات خود را برنامه‌ریزی کنند. این فناوری کمک می کند آنتن ها مقدار زمان کمتری برای ارسال داده یا جستجوی سیگنال روشن بمانند. بنابراین استفاده از شارژ باتری در دستگاه بسیار کاهش می یابد.

وجود ویژگی با نام Target Wake Time در وای فای 6 باعث کاهش زمان انتظار برای سیگنال می شود. این ویژگی روترها را قادر می سازد که زمان های بررسی کردن اتصال با دستگاه ها را زمان بندی کنند. بنابراین این قابلیت نیز به کاهش مصرف باتری منجر می‌شود و بیشتر در دستگاه‌های ضعیف‌تر و نیازمند به اتصال وای‌فای کاربرد دارد. حسگرهای خانه‌ی هوشمند و نیز دستگاه‌های متصل به اینترنت در آن، استفاده‌ی بیشتری از آن قابلیت خواهند کرد.

بهبود امنیت

پروتکل جدیدی در وای فای 6 وجود دارد که کار هکر ها را برای پیداکردن رمزعبور با استفاده از چندین‌بار حدس‌زدن دشوار می‌‌کند. همچنین دست مجرمان سایبری را نیز از اطلاعات کاربران کوتاه کرده است و بنابراین به شدت احتمال هک وای فای پایین می آید.

وای فای 6

این پروتکل جدید که WPA3 نام دارد، به صورت قابلیتی انتخابی در دستگاه ها و روترهای کنونی وجود دارد. چنانچه دستگاهی که متصل به وای فای 6 می باشد بخواهد مجوز اتصال را از Wi-Fi Alliance دریافت کند، باید پروتکل مذکور را به صورت پیش فرض داشته باشد.

چه زمانی می توانیم از تکنولوژی Wi-Fi 6 استفاده کنیم؟

متاسفانه هنوز دستگاه هایی که از این تکنولوژی پشتیبانی می کنند، به تعداد زیاد وجود ندارد. اما برخی از روتر ها اخیرا تبلیغات خود را نسبت به تکنولوژی Wi-Fi 6 شروع کرده اند.

اتحادیه وایفای اعلام کرده است که به زودی این فناوری با نهایی شدن به طور همه گیر عرضه شود. شما حتی نباید نگران این موضوع باشید چرا که در آینده وای فای 6 برای همه ی گوشی های هوشمند، تبلت ها، لپ تاپ ها و روتر ها عرضه خواهد شد.

نسل جدید وای‌ فای یا همان Wi-Fi 6 پیشرفت آنچنان بزرگ و چشمگیری در صنعت شبکه به حساب نمی آید که درنتیجه‌ی آن، اشخاص سریعا به فروشگاه‌های تجهیزاتی مراجعه کنند و آن را بخرند. در واقع دستگاه‌های جدید به‌مرور با قابلیت پشتیبانی از WiFi 6 عرضه می‌شوند و کاربران به انجام عملی خاص نیاز ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید