هک گوشی اندروید چگونه ممکن؟ و راههای جلوگیری از هک شدن گوشی چیست؟

جلوگیری از هک کامپیوتر
جلوگیری از هک کامپیوتر و نفوذ به آن
دسامبر 3, 2018
هک موبایل دیگران
آیا هک موبایل دیگران امکان پذیر است ؟
دسامبر 10, 2018

هک گوشی اندروید چگونه ممکن؟ و راههای جلوگیری از هک شدن گوشی چیست؟

هک گوشی اندروید

با پیشرفت تکنولوژی و آمدن گوشی های هوشمند به بازار امکانات زیادی در اختیار صاحبان این گوشی ها قرار گرفت و بسیاری از کارها را برای آنها ساده تر نمود. اما علاوه بر فراهم کردن امکانات و رفاه بیشتر، دردسر ها و نگرانی هایی را هم نیز با خود به همراه آورد. نگرانی هایی مانند گم یا به سرقت رفتن گوشی یا از آن مهم تر هک شدن و فاش شدن اطلاعات موجود در گوشی موبایل، از جمله دردسرهایی است که این روزها شامل حال دارندگان گوشی های هوشمند می شود. همانطور که می دانید، در میان سیستم عامل های موجود در بازار سیستم عامل اندروید پرطرفدارتر و محبوب تر از بقیه سیستم عامل ها می باشد، از همین رو قصد داریم در این مطلب به هک گوشی اندروید و روش های نفوذ به این گوشی ها به طور مفصل بپردازیم.

هک گوشی اندروید

قبل از هر چیز باید بگوییم که سیستم عامل اندروید یک سیستم عامل متن باز است و سیستم عامل های متن باز دسترسی های بیشتری برای کاربرانشان و همچنین هکرها و افراد سودجو ایجاد می کنند. به همین دلیل هم هکرها تاکنون توانسته اند برنامه ها و بدافزارهای زیادی را برای هک گوشی اندروید طراحی و عرضه کنند.

هک گوشی اندروید

آیا هک گوشی اندروید ممکن است؟

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم باید بگوییم که بله سیستم عامل اندروید یک سیستم عامل متن باز است و هک کردن آن کار چندان سختی نمی باشد. به طور کلی راه های هک و نفوذ به انواع گوشی ها آنقدر متنوع و زیاد است که اگر هکری بخواهد به یک دستگاه الکترونیکی نفوذ پیدا کند، بلاخره راهی برای این کار خواهد یافت. گوشی های اندروید نیز از این قاعده مستثنا نیستند و قابلیت هک شدن را دارند. اما همانطور که می دانید روش های هک گوشی اندروید بسیار متنوع بوده و هر روشی نیازمند داشتن ابزاری خاص می باشد که به همان نسبت قابلیت های بیشتر یا کمتری را در اختیار هکر قرار می دهد.

در ادامه مطلب روش های هک گوشی اندروید و همچنین روش های جلوگیری از هک این گوشی ها را به طور کامل توضیح خواهیم داد.

هک گوشی اندروید با استفاده از برنامه

یکی از بهترین و راحت ترین روش های کنترل و نظارت بر گوشی موبایل، دانلود و استفاده از نرم افزارهایی است که برای همین منظور طراحی شده باشند. اگر شما هم همچون بسیاری از اشخاص، به دنبال پیچیدگی های مربوط به برنامه نویسی نمی باشید و یا زمانی برای انجام این کار ندارید، می توانید با استفاده از برنامه های نظارتی، کنترل گوشی عزیزان خود را به دست بگیرید.

یکی از برنامه هایی که در این زمینه بسیار موفق عمل نموده و توانسته توجه کاربران زیادی را به خود جلب کند، نرم افزار نظارتی PLC SPY می باشد. این برنامه با هدف کنترل و نظارت بر گوشی فرزندان به سه زبان انگلیسی، عربی و فارسی طراحی شده و در اختیار والدین عزیز قرار گرفته است.

اکثرا نرم افزارها برای کنترل گوشی باید در داخل گوشی فرزند نصب شود تا بتوانید به اطلاعات گوشی دسترسی داشته باشید اما plcspy یکی از مزیت هایی که نسبت به سایر برنامه ها دارد، این است که با استفاده از این برنامه از راه دور و بدون نیاز به نصب در گوشی فرزند،با استفاده از شماره موبایل و سریال گوشی فرزند می توانید به راحتی بر تلفن همراه او نظارت داشته باشید.

هک گوشی اندروید

مکانیزم این برنامه که چطور امکان دارد از راه دور با شماره موبایل و سریال،اطلاعات گوشی فرزند را به پنل کاربری ارسال می شود این گونه است کهیکی از زبدترین کارشناسان امنیت گوشی توانست از تکنولوژی SS7 رسما گوشی مورد نظر تنها با داشتن یک شماره تلفن  و سریال گوشی فرد داوطلب آن را هک کرد.

این هک اطلاعاتی همچون تماسهای تلفنی ، کلیه contact ها ، پیام های متنی شبکه های اجتماعی، شنود مکالمات و حتی اطلاعات GPS و محل قرارگیری فرد مورد نظر  را به پنل کاربری ارسال کرد و هر چند جریان به همین موارد ختم نشد و حتی امکان برقراری تماس با مخاطبین و … نیز در این اقدام امکانپذیر بود.

هک اندروید از طریق لینوکس

یکی از راه هایی که هکرها می توانند از طریق آن گوشی های اندرویدی را هک نمایند، استفاده از نسخه کالی لینوکس و نصب آن روی سیستم خود می باشد. هکر پس از نصب کالی لینوکس با استفاده از ترمینال محبوب لینوکس اقدام به فراخوانی برنامه msfvenom می کند. به این طریق هکر می تواند یک برنامه هک گوشی اندروید به صورت APK بسازد که برای این کار باید دستور زیر را در محیط ترمینال لینوکس وارد نماید.

در دستور بالا هکر به جای واژه ی LHOST می تواند از آدرس آی پی خودش و در قسمت LPORT از پورت اینترنت خودش استفاده نماید. Name.apk عنوان ابزاری است که آن را می سازند تا با آن گوشی اندرویدی را هک کنند.

بعد از طی کردن مراحل بالا کار تقریبا تمام است و هکر باید شخص قربانی را به نصب برنامه ای که ساخته است، مجاب نماید. پس از نصب برنامه در گوشی قربانی، عملیات موفقیت آمیز خواهد بود و هکر به تمام اطلاعات موجود در گوشی او دسترسی پیدا خواهد کرد.

هک گوشی اندروید با برنامه AndroRAT

همه راه های هک گوشی اندروید مانند روش قبلی پیچیده نیست و برخی از آنها بسیار راحت تر می باشد طوری که هر شخصی از پس آن بر می آید. استفاده از برنامه های مخصوص هک گوشی اندروید یکی از ساده ترین راه های هک این گوشی ها می باشد. تعداد این برنامه ها هم کم نیست و در انواع مختلف و امکانات متفاوت در اختیار افراد قرار می گیرد.

یکی از برنامه هایی که برای هک گوشی اندروید طراحی شده است برنامه AndroRAT می باشد. این برنامه یکی از محبوب ترین برنامه های هک در دنیا است که دانلود آن نیز برای همه رایگان می باشد. با نصب این برنامه برروی گوشی فرد قربانی علاوه بر دسترسی به اطلاعاتی همچون مخاطبین، پیامک ها و تماسها، هکر می تواند بدون متوجه شدن صاحب گوشی از طریق دوربین موبایل او اقدام به تصویر برداری نماید.

هک گوشی اندروید با استفاده از نرم افزار Hackode

یکی دیگر از برنامه هایی که برای هک اندروید ساخته شده است، برنامه Hackode می باشد. این نرم افزار مجموعه ای از ابزار مختلف را در اختیار کاربرانش قرار می دهد که در سه حالت قابل استفاده می باشد. حالت کشف، اسکن و امنیت حالت هایی هستند که می تواند در هر یک از آنها شروع به کار کند.

Hackode در واقع به منظور کمک به کارشناسان امنیت طراحی و ساخته شده است، اما از آنجایی که این ابزارها همانند یک چاقوی دولبه هستند، می توانند به عنوان یک برنامه هک نیز عمل کنند.

برنامه هک اندروید zANTI

این برنامه هم مانند برنامه قبلی با هدف انجام تست نفوذ به سیستم طراحی و ساخته شده است. ZANTI به کارشناسان امنیت کمک می کند تا بتوانند در سریع ترین زمان ممکن نقاط ضعف موجود در شبکه را شناسایی نمایند. این نرم افزار به برنامه Backtrack گوشی معروف است و مانند سیستم عامل بک ترک لینوکس ابزارهای مختلفی را در اختیار کاربر برای انجام عمل هک قرار می دهد.

روش های مقابله با هک گوشی اندروید

  1. اولین و مهمترین روش مقابله با هک گوشی، این است که به طور کلی نگذاریم این اتفاق بیفتد. یعنی روش های جلوگیری از هک موبایل را به کار ببریم تا از خطر هک شدن، در امان بمانیم. روش های جلوگیری از هک گوشی در بخش های بعدی به طور مفصل بیان شده است.
  2. چنانچه که فکر می کنید گوشیتان هک شده است،پیشنهاد می کنیم برای مقابله با این امر ابتدا از اطلاعات مهم خود، مانند مخاطبین، عکس ها و یا پیام هایتان یک بکاپ تهیه کنید و سپس اقدام به فلش زدن گوشی نمایید.
  3. اما درصورتی که مایل به استفاده از روش وقت گیر بالا نیستید، با کمی دقت می توانید برنامه ای که جاسوسی گوشی شما را می کند، پیدا کرده و آن را لغو نصب یا Uninstall نمایید. برای یادگیری نحوه پیدا کردن این برنامه ها در ادامه با ما همراه باشید.

طریقه پیدا کردن نرم افزار های هک روی گوشی

قبل از هر چیز باید بدانید که برنامه های هک ظاهری آشکار ندارند و معمولا در قالب یک برنامه مفید و کاربردی بر روی گوشی شما نصب می شوند. علاوه بر این برخی از این برنامه ها هستند که پس از نصب به طور کلی از روی گوشی شما پنهان می شوند و پیدا کردن آنها بسیار سخت است.

اگر شک دارید که گوشیتان هک شده است، بهتر است به آخرین نرم افزارهایی که نصب کرده اید سر بزنید و در صورت امکان آنها را پاک کنید. به خصوص آنهایی را که از منابع معتبر دانلود نکرده اید و یا به پیشنهاد اشخاص دیگر آنها را نصب کرده اید.

بعد از انجام راهکار بالا، چنانچه باز هم به هک شدن گوشی خود مشکوک هستید، به تنظیمات گوشی و بخش برنامه های نصب شده بروید. در این قسمت لیستی از برنامه های دانلود شده به نمایش درمی آید که شما باید در میان آنها به دنبال برنامه ای بگردید که در صفحه اصلی برنامه ها وجود ندارد.  یعنی برنامه ای را پیدا کنید که روی گوشی شما نصب شده اما در فهرست برنامه های منوی اصلی قرار ندارد.

روش های جلوگیری از هک گوشی اندروید

همانطور که گفتیم، بهترین راه برای مقابله با هک گوشی این است که بطور کلی اقداماتی را برای جلوگیری از هک گوشی انجام دهیم. در این بخش راه هایی را برای جلوگیری از هک گوشی اندروید ذکر خواهیم کرد.

  1. تا جایی که امکان دارد گوشی خود را به دست افراد دیگر ندهید حتی افرادی که به آنها اعتماد دارید هم ممکن است به دلیل کنجکاوی های بی موردشان اقدام به نصب نرم افزارهای هک در گوشی شما کنند.
  2. به هیچ وجه برنامه های موردنیازتان را از سایت ها و منابع نا معتبر دانلود نکنید. حتی ممکن است دوستانتان برای شما برنامه ای را ارسال کنند و از شما بخواهند که آن را روی موبایل خود نصب کنید. اما ما پیشنهاد می کنیم که این برنامه ها را اصلا نصب نکنید و حتی روی آنها کلیک هم نکنید.
  3. روی لینک هایی که از طریق شبکه های اجتماعی و یا ایمیل برایتان ارسال می شود کلیک نکنید، چرا که با کلیک کردن روی این لینک ها، اجازه ورود هکرها را به گوشی خود می دهید.
  4. در شبکه های اجتماعی مانند تلگرام و اینستاگرام گزینه active session را همیشه چک کنید و آنهایی را که مربوط به دستگاه های شما نیستند را غیر فعال کنید.
  5. همواره یک آنتی ویروس قوی و بروز رسانی شده را در تلفن همراه خود نصب داشته باشید تا از ورود تروجان ها به گوشی خود جلوگیری نمایید.
  6. به هیچ عنوان اطلاعات ورود به شبکه های اجتماعی تان مانند یوزرنیم و پسوردتان را در اختیار دیگران قرار ندهید.

بازدیدها: 353

دیدگاهتان را بنویسید