هک و سود بردن از یک روش سریع و هوشمندانه برای شما

هک گوشی
جلوگیری از هک گوشی و امنیت را چطور تامین کنیم ؟
می 9, 2017
لینوکس و ویندوز دو سیستم عامل محبوب دنیا وجه اشتراک دارند
ژوئن 5, 2017

هک و سود بردن از یک روش سریع و هوشمندانه برای شما

هک گوشی

تاریخچهٔ هک و به عبارتی استفاده از کلمات هک و هکر برای اولین بار، به مؤسسه فناوری ماساچوست در سال ۱۹۶۰ برمی‌گردد. در آن زمان مطلب اصلی سود بردن از یک روش سریع و هوشمندانه برای حل مشکلی تکنیکی بوده‌ است.

این واژه همراه با واژه مشتق شده دیگر آن هکر، به معنی کسی می‌باشد که توانایی پیاده‌سازی و ساخت هک‌های جدید را دارد.

منظور از هک و چگونگی انجام آن

امروزه عمل هک به معنی نفوذ یک فرد به سیستم رایانه ای بدون اجازه دسترسی به آن، می باشد. هکر نیز به کسی گفته می شود که می تواند به سیستم شما نفوذ کرده و چنین عملی را انجام دهد.

هک

این واژهٔ هک فقط مخصوص به رایانه نمی‌باشد و توسط افرادی که تخصص‌های فراوانی در زمینه‌هایی از قبیل موسیقی، نقاشی و… نیز به کار می‌رود که به معنی دگرگونی‌های هوشمندانه و خلاقانه فرد در آن زمینه می‌باشد.

وب‌گاه‌های اینترنتی تاکنون چندین بار مورد هک هکر ها قرار گرفته‌ اند. به عنوان مثال در شهریورماه ۱۳۸۶ سایت رسمی صدا و سیمای  ایران هک شد و به مدت نیم ساعت پیامی علیه محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور وقت ایران جایگزین متن اصلی این وبگاه شد.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران و وبگاه شبکه چهار سیمای جمهوری اسلامی ایران نیز در فروردین ۱۳۸۶ مورد حمله رخنه‌گران قرار گرفت در مردادماه سال ۱۳۸۵ نیز وب‌نوشت شخصی محمود احمدی‌نژاد مورد حمله رخنه‌گرها واقع شد.

هکر ها چند دسته اند که اسامی برای خود انتخاب کرده اند و مهمترین آنها 3 دسته می باشد که در ادامه درباره عملکرد آنها توضیح خواهیم داد:

هکر های کلاه سفید

هکر های کلاه سیاه

هکر های کلاه خاکستری

هکرهای کلاه سفید به گروهی از هکرها گفته می‌شوند که کارهای مفیدی انجام می‌دهند، نفوذ می‌کنند اما نیت بدی ندارند. علت اصلی نفوذ این گونه هکرها به سیستم‌ها معمولاً بررسی امنیت یک سیستم است. البته این کار در جامعه امنیت کامپیوتری تست نفوذ گفته می‌شود. این اشخاص با شرکت‌های خصوصی و یا سازمان های دولتی قراردادی برای کشف نقاط ضعف سیستم آن‌ها می بندند و تلاش می کنند تا با رعایت کلیه اصول هک اخلاقی به سیستم آن‌ها نفوذ کنند.

بنابراین در این نوع نفوذ هدف نشان دادن ضعف سیستم‌های امنیتی شبکه‌های کامپیوتری است. این گروه به نام هکرهای خوب معروف هستند. پس هکرهای کلاه سفید نه تنها مضر نیستند بلکه در تحکیم دیواره حفاظتی شبکه‌ها نقش اساسی دارند.

هکر کلاه سیاه در مقابل هکر کلاه سفید قرار دارد و شخصی می باشد که برای سود شخصی یا نیت‌های غیراخلاقی دست به نفوذ به سیستم‌ها می‌زند و کارهای مخربی را انجام می دهد و یا اطلاعاتی را به سرقت می برند و بنابر قوانین جرایم رایانه‌ای مجرم شناخته می‌شوند. این همان شخصیتی است که معمولاً در فیلم‌های هالیوودی و رسانه‌ها از هکر به نمایش گذاشته می‌شود.

دوران طلایی این هکرها ، دهه هشتاد میلادی بود که سیستم‌های کامپیوتری تازه در حال گسترش بودند. در دوره‌ای مشخص هکرها توانستند از این راه پول بسیاری به دست آورند اما امروزه اقتصاددان‌ها اعلام کرده‌اند که دیگر کسی نمی‌تواند از این راه به درآمد برسد. پیشرفت سیستم‌های امنیتی باعث شد تا افرادی که در این زمینه در حال فعالیت بودند، دستگیر شوند.

هکرهای کلاه خاکستری هدف خاصی از هک کردن ندارند و فقط برای تفریح این کار را انجام می دهند. نام دیگر این گروه واکر می باشد. هدف این هکرها (کراکر یا رمزگشایان) دزدی اطلاعات دیگر رایانه‌ها است و صدمه‌ای به خود کامپیوترهای مقصد وارد نمی‌کنند.

تفاوت این نوع هکرها با هکرهای کلاه سیاه در این است که هکرهای کلاه خاکستری تنها با هدف سرقت اطلاعات با ارزش به شبکه‌ها نفوذ می‌کنند. سطح علمی این هکرها نسبت به هکرهای کلاه سفید به مراتب کمتر است و از سوی این گروه از هکرها از گروه هکرهای کلاه سیاه به مراتب کم خطرتر هستند چراکه به سیستم قربانی آسیب چندانی وارد نمی‌کنند.

این گروه اطلاعات را برای خود سرقت می‌کنند و آن را نشر می‌دهند شاید به دلیل تفریح و گوشزد کردن نقص فنی و یا شاید به دلیل تفریح و یا اینکه مردم را راجع به موضوعی آگاه سازند.

این گروه کدهای ورود به سیستم‌های امنیتی را پیدا کرده و به داخل آن نفوذ می‌کنند اما با این وجود هیچگونه خراب کاری انجام نمی دهند. بلکه اطلاعات را در اختیار عموم مردم قرار می‌دهند.

در سال ۱۹۹۴ یک هکر یا واکر ژاپنی به سایت NASA آمریکا نفوذ پیدا کرد و تمامی اسناد محرمانه متعلق به این سازمان را ربود و به طور رایگان بر روی اینترنت در اختیار عموم قرار داد .

 

بازدیدها: 0

دیدگاهتان را بنویسید