مزایا و معایب اینترنت برای نوجوانان را بشناسید و آنها را کنترل کنید.

کنترل نوجوانان در فضای مجازی
کنترل نوجوانان در فضای مجازی با استفاده از نرم افزار
آگوست 13, 2020
روت گوشی سامسونگ
روت گوشی سامسونگ در کمتر از 5 دقیقه
آگوست 17, 2020

مزایا و معایب اینترنت برای نوجوانان را بشناسید و آنها را کنترل کنید.

مزایا و معایب اینترنت برای نوجوانان

مزایا و معایب اینترنت برای نوجوانان  / همانطور که می دانید زندگی مدرن بسیار آسان تر از زندگی در سال های قبل شده است. و مردم جهان باید به خاطر سهم بی حد و حصر فناوری اینترنت در برقراری ارتباط و به اشتراک گذاری اطلاعات تشکر کنند. شکی نیست که اینترنت زندگی ما را آسانتر و راحت تر کرده است. ما می توانیم از اینترنت برای برقراری ارتباط با مردم در سراسر جهان ، انجام کار با استفاده از اینترنت ، دوستی جدید و شناخت فرهنگ های مختلف ، جستجوی اطلاعات ، مطالعه و غیره استفاده کنیم. اما این اینترنت با تمام خوبی هایش معایبی دارد. که بیشتر از همه برروی نوجوانان تاثیر می گذارد. از همین رو قصد داریم مزایا و معایب اینترنت برای نوجوانان را در این مقاله بررسی کنیم.

مزایا و معایب اینترنت برای نوجوانان

اینترنت نه تنها امکان برقراری ارتباط از طریق ایمیل بلکه امکان دسترسی آسان اطلاعات ، تصاویر و محصولات را از جمله موارد دیگر فراهم می کند. هر روز اینترنت به ارائه تسهیلات جدید ادامه می دهد ، چیز جدیدی که بسیار راحت است و زندگی را برای کاربران وب آسانتر می کند. با این حال ، اینترنت همچنین حاوی برخی عناصر یا مضرات ناخواسته است. موارد زیر مزایا و معایب اینترنت برای نوجوانان را نشان می دهد.

مزایای اینترنت

اولین مزیت اینترنت

اینترنت می تواند به شخص اجازه دهد بدون اینکه مجبور به ترک اتاق خود شود، با مردم تقریباً در هر نقطه از جهان از طریق اینترنت یا نامه الکترونیکی ارتباط برقرار کند. نامه الکترونیکی به مردم امکان برقراری ارتباط با حداقل زمانها را می دهد. اکنون امکان ارسال پیام به هر نقطه از جهان از طریق آدرس پست الکترونیکی ساده وجود دارد. و پیام در مدت زمان چند ثانیه ارسال می شود. همه شرکت ها در تجارت از ایمیل استفاده می کنند. سهولت نامه الکترونیکی به مشاغل اجازه می دهد تا در زمان ثبت ، با فروشندگان و مشتریانی که در سراسر جهان مستقر هستند ، گسترش و ارتباط برقرار کنند.

از دیگر مزایا و معایب اینترنت برای نوجوانان می توان به این مزیت نیز اشاره کرد که ارتباطات شخصی به لطف نامه الکترونیکی آسان تر شده است. اتاق های گپ ، کنفرانس ویدئویی برخی از جدیدترین نسخه های این فناوری هستند و این امکان را به افراد داده است تا در یک زمان از هر جای دنیا با یکدیگر گپ بزنند. با کمک چنین خدماتی ، ایجاد نوعی دوستی جهانی که در آن می توانید افکار خود را به اشتراک بگذارید و فرهنگهای دیگر را کشف کنید ، بسیار آسان است. اینترنت همچنین به افراد درون سازمان اجازه می دهد تا اطلاعات را به راحتی در ارتباط و اشتراک قرار دهند.

مزایا و معایب اینترنت برای نوجوانان

دومین مزیت اینترنت

احتمالاً اطلاعات بزرگترین مزایایی است که اینترنت ارائه می دهد. اینترنت یک گنجینه اطلاعات واقعی است. هر نوع اطلاعات در مورد هر موضوعی در زیر نور خورشید در اینترنت موجود است. موتورهای جستجوگر مانند گوگل و یاهو از طریق اینترنت در خدمت شما هستند. تقریباً درمورد همه موضوعاتی که برای انسان شناخته شده است ، تعداد زیادی از اطلاعات در اینترنت موجود است . اعم از قانون و خدمات دولت ، نمایشگاه ها و کنفرانس های تجاری ، اطلاعات بازار ، ایده های جدید و پشتیبانی فنی ، لیست ها به سادگی بی پایان است.

ما می توانیم از این موتورهای جستجو استفاده کنیم ، وب سایتهای اختصاص داده شده به موضوعات مختلف و مقادیر زیادی از مقاله و مقالات برای انتشار در عرض چند ثانیه در دسترس هستند.

انجمن ها در تعدادی از سایت ها به مردم این امکان را می دهند تا افکار و اطلاعات خود را با دیگران که در نقاط مختلف جهان واقع شده اند ، در میان بگذارند. آیا این اطلاعات آخرین اتفاقات خبری در جهان است یا اطلاعاتی درباره فرد مشهور مورد علاقه شما ، همه چیز در نوک انگشتان شما موجود است. حافظه پنهان عظیمی از داده ها در اینترنت برای همه افراد موجود است. با استفاده از این انبار اطلاعات ، مردم نه تنها می توانند بانک دانش خود را افزایش دهند بلکه می توانند بدون هدر رفتن وقت خود را از طریق روشهای سنتی مانند مراجعه به کتابخانه ها و انجام تحقیقات جامع انجام دهند.

با استفاده از اینترنت دانش آموزان می توانند وقت خود را برای جستجوی اطلاعات و استفاده از وقت خود برای انجام کارهای دیگر صرفه جویی کنند.

این امر به ویژه برای دانش آموزانی که می توانند از این ثروت اطلاعات برای پروژه های مدرسه خود استفاده کنند و همچنین چیزهای جدیدی را در مورد موضوعات مورد علاقه خود یاد می گیرند بسیار مهم است. در واقع اینترنت برای بسیاری از مدارس و دانشگاه ها است که هم اکنون قادر به اختصاص پروژه ها و کار به دانش آموزان و پیشرفت آنها را دنبال می کنند که به راحتی در وب سایت های داخلی مدرسه یا دانشگاه قرار می گیرد.

آموزش آنلاین با سرعت بسیار زیادی رشد کرده است زیرا اینترنت امکان توسعه و استفاده از ابزارهای نوآورانه برای انتقال آموزش را فراهم می آورده است. دانشجویان و استادان دانشگاه می توانند از طریق اینترنت ارتباط برقرار کنند. علاوه بر این ، برخی دانشگاه ها دوره هایی با مسافت های دور را نیز ارائه می دهند تا تحصیل  راحتی بیشتری پیدا کند.

سومین مزیت اینترنت

از دیگر مزایا و معایب اینترنت برای نوجوانان سرگرمی های موجود در این محیط است. سرگرمی ها یکی دیگر از دلایل محبوب است که چرا بسیاری از افراد ترجیح می دهند در اینترنت گشت و گذار کنند. در واقع ، اینترنت در به دام انداختن صنعت سرگرمی چند وجهی کاملاً موفق شده است. بارگیری بازی ها یا فقط گشت و گذار در وب سایت های مشهور برخی از کاربردهایی است که مردم کشف کرده اند. حتی افراد مشهور برای تبلیغات از اینترنت استفاده می کنند.

علاوه بر این ، بازی های بی شماری وجود دارد که به صورت رایگان قابل بارگیری است. صنعت بازی های آنلاین ، علاقه مندان به بازی را به طرز چشمگیری و دراماتیک تجربه کرده است. اینترنت همچنین صنعت سرگرمی را متحول کرده است. امروزه دیگر مردم برای تماشای فیلم مورد علاقه شما نیازی به رفتن به یک سالن سینما ندارند. اکنون شرکت هایی به جای تماشای فیلم در سینما ، خدمات خود را ارائه می دهند که فقط می توانید فیلم مورد علاقه خود را دانلود کرده یا سفارش دهید و با یک اتصال سریع اینترنتی تماشا کنید. علاوه بر این ، می توانید چند دقیقه دیگر نرم افزار مهم دیگر یا موسیقی مورد علاقه خود را بارگیری کنید.

مزایا و معایب اینترنت برای نوجوانان

 

تعدادی برنامه اشتراکی وجود دارد که به شما امکان می دهد موسیقی و فیلم های مورد علاقه خود را به اشتراک بگذارید و بارگیری کنید. اینترنت همچنین به افراد با فرهنگ ها و پیشینه های مختلف این امکان را می دهد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. بازی های اینترنتی تجارت بزرگی است و به گیمرهای علاقه مند این امکان را می دهد تا در بازیها حتی در مکانهای دور از هم با یکدیگر رقابت کنند.

به لطف مشارکت اینترنت ، خرید و فروش نیز پیشرفت کاملی کسب کرده است. شما وب سایت های زیادی دارید که انواع مختلفی از محصولات را بصورت آنلاین می فروشند و فقط باید محصول مورد نظر خود را انتخاب یا پیشنهاد دهید و کل معاملات مالی می تواند از طریق اینترنت انجام شود. تجارت الکترونیکی به دلیل اینترنت تسهیلاتی دارد و کلیه معاملات تجاری جهانی از طریق اینترنت قابل انجام است.

چهارمین مزیت اینترنت

انتقال پول نیز دیگر یک شغل پرمحتوا نیست و فقط با یک کلیک می توانید وجوه را به راحتی به هر مکانی که می خواهید انتقال دهید. اینترنت زندگی را بسیار راحت کرده است. با ارائه خدمات بی شماری آنلاین ، اکنون می توانید تمام معامله خود را بصورت آنلاین انجام دهید. شما می توانید بلیط برای یک فیلم تهیه کنید ، وجوه را منتقل کنید ، قبوض آب و برق ، مالیات و غیره را بپردازید و درست از خانه خود استفاده کنید.

بعضی از وب سایتهای مسافرتی حتی طبق برنامه های شما برنامه سفر را برنامه ریزی می کنند و از بلیط هواپیما ، رزرو هتل و غیره مراقبت می کنند و با استفاده از اینترنت ، مصرف کنندگان می توانند قبل از تصمیم گیری برای خرید ، قیمت محصولات را با یکدیگر مقایسه کنند.

افرادی که معتقدند تأثیر اینترنت بر دانشجویان مثبت است می گویند: اینترنت با تهیه مطالب و منابع مفید برای مطالعات خود به دانشجویان کمک می کند. این یک واقعیت بزرگ است که اکنون دانش آموزان از اینترنت کمک زیادی می گیرند. دانش آموزان در رابطه با تحصیل یا زندگی روزمره خود مشکلی دارند و می توانند راه حلهای زیادی را برای این مشکل از طریق اینترنت پیدا کنند. در آنجا می توانند مقالات دانشمندان و دیگر افراد حرفه ای را پیدا کنند که برای آنها مفید است. آنها می توانند درمورد موضوعات مختلف از دانشگاهیان مختلف سخنرانی کنند.

اگر بخواهیم بین مزایا و معایب اینترنت برای نوجوانان مهم ترین مزیت را نام ببریم می توانیم بهکسب درآمد و یادگیری حضور در بازار آنلاین از سنین پایین اشاره کنیم.

نوجوانان می توانند از طریق وبلاگ نویسی در اینترنت درآمد کسب کنند. این می تواند یک منبع درآمد عالی برای آنها باشد و همچنین تجربه بزرگی از نوشتن را برای آنها فراهم می کند. دانش آموزانی که علاقه مند به رسانه هستند و می خواهند در آینده نویسنده باشند باید این کار را انجام دهند. این باعث افزایش مهارت های حرفه ای آنها می شود که آنها را به سمت آینده بزرگ سوق می دهد.

معایب اینترنت

اولین عیب اینترنت

در موضوع مزایا و معایب اینترنت برای نوجوانان می دانیم که  اینترنت با تمام مزیت ها و جنبه های مثبت ، جنبه تاریک و زشت خود را نیز دارد. شایعات اخیر مبنی بر تشدید شورش های نژادی در کوالالامپور که باعث ایجاد خلسه ای شده است ، فقط نشان می دهد که چگونه این ابزار ، با شهرت بی نظیر خود به عنوان یک ترور اطلاعاتی و شهرت شرکت ، در صورت سوءاستفاده از امکانات اینترنتی ، می تواند آسیب ببیند.

علاوه بر این ، برخی از نوجوانان وقت زیادی را در اینترنت می گذرانند. به طوریکه احتمالاً از تحصیل خود غافل شوند.  دانشجویان ممکن است تمرکز خود را در زمینه تحصیل از دست بدهند زیرا آنها وقت زیادی را در اینترنت سپری کردند. برخی از آنها حتی نمی توانند وقت خود را برای انجام تکالیف تقسیم کنند ، اما آنها وقت خود را صرف تماشای فیلم یا گپ زدن با دوستانشان از طریق اینترنت کردند.

مزایا و معایب اینترنت برای نوجوانان

مزایا و معایب اینترنت برای نوجوانان

دومین عیب اینترنت

در حالی که اینترنت از جهات مختلف زندگی را برای مردم آسانتر کرده است ، این امر همچنین از طریق تعدادی از مشکلاتی که برای کاربران خود به وجود آورده است ، مضرتر از موجودیت آن است. مزایا و معایب اینترنت برای نوجوانان و حتی بزرگسالان قابل لمس است. چرا که با داشتن تعداد زیادی از اطلاعات آزادانه در سرقت اینترنت و سوء استفاده از این اطلاعات امكان پذیر است. بارها و بارها مواردی را مشاهده می کنید که افراد از اطلاعات و تحقیقات شخص دیگری استفاده می کنند و آن را به صورت شخصی خود منتقل می کنند.

به نظر می رسد امروزه کودکان توانایی برقراری ارتباط با دیگران را از دست می دهند. آنها برای برقراری ارتباط با دیگران از طریق اینترنت استفاده می شوند اما نمی توانند با مسیری روان با دیگران ارتباط برقرار کنند. این یک اتفاق عجیب بود که اینترنت باعث شده است که افراد توانایی ارتباط خود را از دست دهند. به این دلیل است که مردم اکنون به اینترنت بستگی دارند.

مزایا و معایب اینترنت برای نوجوانان

سومین عیب اینترنت

یکی دیگر از مشکلات یا مضرات اینترنت این است که برای تعداد زیادی از افرادی که ممکن است به وب سایت های مختلف ، انجمن ها و اتاق های گفتگوی موجود دسترسی پیدا کنند ، ناشناس بودن را امکان پذیر کرده است. این امر به افراد سودجو اجازه داده است كه در بعضی مواقع از افراد بیگناه استفاده كنند و از اعتماد آنها نیز سوء استفاده كنند. همیشه از اخبار می شنویم که کلاهبرداران از اینترنت برای ایجاد جرم استفاده می کنند. کلاهبرداران با خانمهای مجرد دوست می شوند و با استفاده از کلمات شیرین آنها را فریب می دهند. خانمهای مجرد تنها به راحتی در دام این کلاهبردارها می روند. این کلاهبرداران در بسیاری از مواقع شروع به اخاذی در ازای فاش نشدن اطلاعات می کنند.

تعداد زیادی بازی نیز در اینترنت موجود است و این باعث شده است که بیشتر کودکان از فعالیتهای خارج از خانه خودداری کنند. در صورت عدم فعالیت بدنی ، کودکان می توانند به آسانی جدا از عدم تحقق مهارت های بین فردی ، به بسیاری از بیماری های مرتبط با سبک زندگی مانند چاقی مبتلا شوند. جدای از این عوامل ، نشستن مداوم در مقابل صفحه نمایش کامپیوتر می تواند به چشم ما آسیب جدی وارد کرده و کرنش را بر گردن و شانه های ما بگذارد. کودکان در سالهای در حال رشد هستند و این عوامل می توانند مشکلات زیادی را برای آنها به وجود آورد.

از آنجایی که کودکان تحت تأثیر بازی های اینترنتی قرار دارند ، خشونت در آنها بیشتر می شود. بازی های اینترنتی زیادی وجود دارد که حاوی محتوای خشونت بار هستند و ممکن است بر کودکان تأثیر منفی بگذارد.

چهارمین عیب اینترنت

از دیگر مزایا و معایب اینترنت برای نوجوانان و کودکان باید به تاثیر پورنو گرافی اشاره کرد.  امروزه کودکان از سنین پایین شروع به گشت و گذار در اینترنت می کنند. و این یعنی آشنایی یک کودک با دنیای بزرگی از اطلاعات که خطرناک ترین آنها پورنوگرافی است.دیدن ویدئو های پورن می تواند باعث انحرافات جنسی ، اعتیاد به خود ارضایی و یا هر عمل جنسی دیگر شود.  این پدیده همچنین مشکل دیگری ایجاد کرده است و آن افزایش شیوع بیماریهای مقاربتی (STD) در کودکان است. براساس گزارش ها ، از هر چهار نوجوان یک نفر سالانه به بیماری STD مبتلا می شود. محتوای بزرگسالان که در اینترنت وجود دارد ، باعث ایجاد رابطه جنسی غیرمسئولانه می شود و برداشت های غلطی را در ذهن دانش آموزان ایجاد می کند.

اگر اخیراً اخبار را دنبال کرده اید ، باید بدانید که به چه مواردی اشاره می کنیم. بچه ها توسط پدوفیلی هایی که به عنوان ساماریان خوب ظاهر می شوند ، فریب خورده اند و مورد آزار و اذیت جسمی قرار گرفته اند. اینترنت همچنین ارتباط با عناصر بی پروا را با کودکان آسان کرده است و همین امر موجب افزایش پرونده های آدم ربایی و سرقت های هویت شده است. حدود 60٪ نوجوانان در ایالات متحده پذیرفته اند که به پیام های افراد غریبه پاسخ می دهند. این نوع رفتار بسیار مخاطره آمیز است و باعث می شود کودکان بسیار آسیب پذیر شوند تا قربانی جرایم سایبری شوند.

نتیجه گیری

نکاتی که در بالا ذکر شد چالش های جدیدی را برای معلمان و والدین ایجاد کرده است. با این حال ، ما معتقدیم که به جای ایجاد تابو در اینترنت ، باید به کودکان آموزش دهیم که از آن برای منافع خود استفاده کنند. به والدین توصیه می شود که چه مدت فرزندان خود را در اینترنت بگذرانند و در صورت امکان یک بازه زمانی تعیین کنند که به آنها اجازه استفاده از اینترنت داده شود. داشتن رایانه در اتاق نشیمن به جای اتاق خواب کودک نیز می تواند سانسور در مورد دسترسی به اینترنت را تضمین کند.

اگرچه مطالعات در مورد این اختلال در مراحل اولیه است ، اما مشخص شده است کودکانی که بیشتر وقت خود را در اینترنت می گذرانند ، یک نوع رفتار عجیب و غریب را نشان می دهند. که با تمایل به حضور در اینترنت مشخص می شود . آنقدر که کودک ممکن است تمام فعالیت ها را نشان دهد و در دنیای مجازی غوطه ور شود. نظرسنجی های انجام شده طی سالها نشان داده است که بیشتر افرادی که از اختلال اعتیاد به اینترنت رنج می برند ، افراد بالغ و جوانی هستند که به راحتی در جستجوی همه چیزهایی که در اینترنت موجود است فریب می دهند. فقط در آمریکا تخمین زده می شود که حدود 10 میلیون نفر از بیماری اعتیاد به اینترنت رنج می برند و این میزان هر ساله با نرخ 25 درصد در حال افزایش است. اینترنت برخی از آنها را که به فعالیتهای خود در اینترنت وابسته بودند ، کنترل کرده بود. اگر نتوانند به اینترنت وصل شوند ، بیشتر آنها عصبانی می شوند. به نوعی بیماری فیزیولوژیکی پیرامون ما تبدیل می شود.

مزایا و معایب اینترنت برای نوجوانان

مزایا و معایب اینترنت برای نوجوانان زیاد است اما متاسفانه اینترنت بر روی تأثیرات منفی متمرکز شده است ، به هیچ وجه به معنای این نیست که ما اهمیت اینترنت را در زندگی خود تضعیف می کنیم. ما این مقاله را برای مخاطبان اینترنت نوشتیم ، و شما آن را از طریق اینترنت می خوانید ، که این خود جنبه مثبت استفاده از اینترنت را توضیح می دهد. این وظیفه ما است که تصمیم بگیریم که آیا ما از تکنولوژی برای بهبود زندگی خود استفاده می کنیم یا آن را در معرض سوء استفاده قرار می دهیم. ممکن است کودکان برای درک این موضوع به اندازه کافی بالغ نباشند ، اما ما به عنوان والدین ، ​​معلمان و سرپرستان باید اطمینان حاصل کنیم که رفتارهای صحیح را در فرزندان خود تلقی می کنیم. سرانجام ، ما باید وظیفه خود را بر عهده بگیریم تا کودکان را راهنمایی کنیم که از اینترنت عاقلانه استفاده کنند و آنها را از گرفتن اطلاعات صحیح از اینترنت راهنمایی کند.

همچنین شما به عنوان والدین می توانید راهکارهایی را برای استفاده کودکانتان از اینترنت در پیش بگیرید که کمترین آسیب و ضرری به آنها برسد.

در این باره می توانید مقاله کنترل فرزندان در اینترنت را مطالعه نمایید.

اما در آخر با معرفی یک نرم افزار جهت کنترل هرچه بیشتر برروی فعالیت های فرزندتان در اینترنت و ایجاد یک اینترنت امن برای کودکان مقاله ی مزایا و معایب اینترنت برای نوجوانان  را خاتمه می دهیم.

نرم افزار کنترلی plc spy

همانطور که همه ی ما می دانیم در بحث مزایا و معایب اینترنت برای نوجوانان معایب آن بیشتر به چشم می آید. چرا که برای نوجوانان و کودکان بسیار آسیب زا می باشد. در این راستا و برای کم کردن آسیب های این فناوری ، والدین باید تمام هوش و حواسشان را به فعالیت های آنلاین فرزندشان بدهند که نرم افزارهای کنترلی این کار را بسیار آسان کرده است.

یکی از نرم افزار هایی که می تواند در زمینه کنترل فرزندان در اینترنت ، به شما والدین کمک می کند . نرم افزار PLC SPY می باشد. که توسط کارشناسان سامانه کنترل فرزند و با هدف نظارت بر فرزندان در فضای مجازی طراحی و در اختیار شما والدین عزیز قرار گرفته است. تا بتوانید با توجه به محیط نامطمئن شبکه های مجازی و محیط بیرون از خانه بر فعالیت های فرزندان خود نظارت داشته باشید. نرم افزار کنترل و نظارت plc spy امکان نظارت بر پیامکها، لیست تماس ها، تصاویر موجود در گالری و مشاهده فعالیت های فرزند در شبکه های مجازی مانند تلگرام و اینستاگرام را به شما می دهد.

هک اینستاگرام با ویندوز

این برنامه در نسخه های مختلف و با استفاده از روش های هک متفاوت، اقدام به هک کل گوشی فرزند می کند. در واقع هیچ اپلیکیشن یا نرم افزار را به صورت انفرادی هک نمی کند، بلکه با نفوذ به گوشی و دسترسی به قسمت های مختلف آن به شما امکان مشاهده فعالیت فرزندانتان در پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی را می دهد.

plc spy در دو نسخه ساخته شده است :

1-نسخه اول را میتوان برروی گوشی فرزند نصب کرد و به محض اتمام فرایند نصب آیکون مخفی خواهد شد که باهوشترین فرزندان هم قادر به پیدا کردن آن نمی باشند.

2- نسخه دوم نرم افزار هک گوشی PLC که با نام PLC PLUS منتشر شده است،هک گوشی را از راه دور و بدون دسترسی انجام می دهد.

به این صورت که شما می توانید نرم افزار را با آیکون دلخواه خود مثلا تلگرام بدون فیلترشکن برای فرزندتان ارسال کنید و از او بخواهید تا برروی لینک ارسالی شما کلیک نماید. به محض کلیک فرزند، نرم افزار به طور خودکار نصب شده و سپس از لیست برنامه های موبایل او پنهان می شود تا فرزندتان متوجه عملکرد برنامه نشود. قابلیت های منحصر به فردی که در این نسخه به برنامه اضافه شده است، قابلیت شنود مکالمات و مشاهده تصاویر اطراف توسط دوربین گوشی فرزند می باشد. و به این ترتیب تا حد زیادی می توانید مزایا و معایب اینترنت برای نوجوانان و درواقع معایب آن را کم کنید.

برای دانلود و یا کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه عملکرد این برنامه می توانید برروی لینک زیر، کلیک نمایید.

نرم افزار کنترلی plc spy

 

بازدیدها: 63

دیدگاهتان را بنویسید