قیمت دلار به 20000 تومان رسید. دلایل افزایش قیمت آن چیست؟

هک اینستاگرام رایگان
هک اینستاگرام رایگان ، دروغی بزرگ برای اخاذی از کاربران
ژوئن 22, 2020
کنترل کودکان در اینترنت
کنترل کودکان در اینترنت / چگونه کودکان را در فضای مجازی کنترل کنیم؟
ژوئن 24, 2020

قیمت دلار به 20000 تومان رسید. دلایل افزایش قیمت آن چیست؟

قیمت دلار

افزایش قیمت دلار و در پی آن افزایش قیمت ارزهای دیگر خبر تازه ای نیست و چندین سال است که اقتصاد کشور ما درگیر این مسئله است. در واقع این قیمت دلار نیست که در حال افزایش است، بلکه پول رایج کشور ماست که هرروز بیشتر ارزشش را از دست می دهد. اما مسئله ای که این روزها سروصدای زیادی به پا کرده، افزایش قیمت ناگهانی و رد کردن مرز 20 هزار تومان در طی چند روز است. این یعنی 6 برابر شدن قیمت دلار در کمتر از 3 سال. خوب البته که اولین بار نیست که شاهد افزایش قیمت دلار هستیم ، اما خوب تا به حال در این بازه زمانی به این شدت افزایش را نداشته ایم. و همین موضوع باعث نگرانی و ایجاد سوال هایی برای مردم شده است . که در ادامه به دلایل افزایش قیمت دلار خواهیم پرداخت.

دلایل افزایش قیمت دلار

خوب همانطور که احتمالا می دانید، یکی از مهمترین دلایل افزایش یا کاهش نرخ هر بازاری از جمله بازار ارز، میزان عرضه و تقاضا می باشد. یعنی هر چه میزان عرضه یک ارز بیشتر باشد ، ارزش آن کمتر شده. و هرچه میزان تقاضا برای آن بیشتر باشد، ارزش آن بیشتر می شود. و همینطور بلعکس.

با این تفاسیر بسیاری از معامله گران ضعف در عرضه را عامل اصلی افزایش قیمت دلار می دانستند. و از طرفی افزایش تقاضا نیز از دیگر دلایل افزایش قیمت آن در طی چند روز اخیر می دانند.

با تمام این موارد در روز دوشنبه 2 تیر ماه 99 شاهد این بودیم که معامله گران بزرگ بازار در موقعیت فروش قرار دارند، اما بازهم افزایش قیمت را تجربه کردیم و قیمت دلار به مرض 20 هزار تومان رسید. که یک قیمت تاریخی برای ارزش ریال ایران محسوب می شود.

با اتفاقاتی که در یکشنبه اول تیرماه برای قیمت دلار افتاد و سپس در روز دوشنبه به مرز 20هزارتومان رسید. یک سردرگمی محسوس برای فعالان بازار به وجود آمد. به طوریکه هیچکس حتی قدیمی های این بازار نمی توانند نظر یا تحلیلی در این بازه داشته باشند. البته که در این میان عده ای معتقدند که قیمت دلار به زودی تا 23 یا 24 هزارتومان هم خواهد رسید. و سپس یک روند نزولی را پیش خواهد گرفت تا جایی که حداقل به 16 هزارتومان می رسد. اما متاسفانه نمیتوان برروی هیچ تحلیلی حساب باز کرد و در این بازار شروع به فعالیت کرد.

 

قیمت دلار

عوامل موثر بر عرضه و تقاضا

تا به اینجا گفتیم که عرضه و تقاضا یکی از عوامل مهم افزایش یا کاهش قیمت دلار می باشند. خوب باید ببینیم که چه عواملی باعث ایجاد اختلال در روند عرضه و تقاضا و در پی آن افزایش  قیمت دلار می شود؟

تحولات سیاسی چه داخلی و چه خارجی، اتفاقات مهم اقتصادی یا اجتماعی، شورش مردم و افزایش قیمت کالاهایی همچون بنزین و بسیاری عوامل دیگر، هر یک به نوعی بر افزایش قیمت دلار تاثیر می گذارند. اما یکی از مهم ترین دلایل برای نوسانات فعلی و افزایش قیمت دلار در حال حاضر ، بیماری کرونا و کمتر شدن فروش نفت ایران که اصلی ترین منبع درآمد کشور می باشد، است.

در واقع هر چه درآمدهای حاصل از صادرات محصولات مختلف و یا حتی جذب توریست به کشور، کمتر شود. میزان عرضه ارز در کشور کمتر می شود. در نتیجه ارزش پول رایج کشور کمتر شده و دیگر ارزها که مهم ترین آنها دلار می باشد، افزایش پیدا می کنند. البته در حالتی که با کاهش عرضه تقاضا نیز کاهش یابد ، می توان قیمت ارزها را یکسان نگه داشت. اما خوب این تقریبا ممکن نیست چرا که این بازار همیشه متقاضیان خاص خود را دارد.

تقاضای ارز در یک کشور همیشه مربوط به خریدهای معمول مانند داروهای خارجی ضروری، مسافرت های خارجی ضروری، و واردات دیگر کالاهای مهم نیست. گاهی با افزایش سطح درآمد مردم، سطح تقاضا برای ارزهای خارجی بالا می رود. به این صورت که مردم با افزایش سطح درآمد خود، شروع به خرید کالاهای غیرضروری خارجی و رفتن به مسافرت های خارجی می کنند. در این حالت افزایش تقاضای ارز ایجاد شده و در پی آن نیز افزایش قیمت دلار و همچنین تورم به وجود می آید.

اما خوب دولت ها با انجام تدابیری مانند افزایش تولید داخلی و صادرات آنها، جذب توریست و … می توانند میزان عرضه و تقاضا را تعدیل کنند. که متاسفانه در کشور ما این تعدیل به سختی ایجاد می شود.

اتفاقاتی که در بالا گفتیم را بارها در کشورمان شاهد بودیم. آخرین آن سال های 92 تا 96 بود که نرخ تورم و تقاضای ارز کنترل شده بود اما خوب از آن طرف نیز رکود زیادی بازار و اقتصاد ایران را فراگرفته بود. این کار با سرکوب نرخ ارز و سودهای بانکی اتفاق افتاده بود. اما بعد از آن در اواخر سال 96 به دلایل مختلف از جمله اعمال تحریم های سخت و در نتیجه کاهش عرضه دلار، شاهد افزایش سرسام آور قیمت دلار بودیم. به طوری که این افزایش قیمت تا به الان در تابستان 99 ادامه داشته است.

همچنین می توانید درباره نوسانات نرخ دلار در 13 آبان 97  نیز مطالعه نمایید.

بازدیدها: 44

دیدگاهتان را بنویسید