قیمت دلار در 13 آبان 97 چه تغییراتی خواهد داشت ؟

پیدا کردن گوشی
پیدا کردن گوشی گم یا دزدیده شده با 4 روش
نوامبر 2, 2018
مترجم
دانلود نسخه اصلی مترجم همراه توریست اپ
نوامبر 6, 2018

قیمت دلار در 13 آبان 97 چه تغییراتی خواهد داشت ؟

پیش بینی قیمت دلار در ایران کار ساده ای نیست و باید از تعاملات سیاسی هم سر درآورد. مردم ایران هنوز خاطره افزایش قیمت دلار در دولت قبل را فراموش نکرده بودند که دوباره در اواخر سال 96 با افزایش قیمت دلار به صورت تساعدی رو به رو شدند و این افزایش تا کنون ادامه داشته است، این روزها نگرانی مردم نسبت به قیمت دلار در 13 آبان 97 و تحریم هایی که قرار است علیه ایران اعمال شود، بسیار بیشتر شده است. با توجه به تحریم هایی که در دولت قبل از طرف آمریکا بر ایران اعمال شد، سیاسیون ایران اکنون با تجربه تر از قبل هستند اما تحریم های این بار نیز سخت تر از دفعات قبل خواهد بود.

گفته های ترامپ چه تاثیری بر قیمت دلار خواهد گذاشت

ترامپ در یکی از مصاحبه های خود گفته که دیگر زیر بار برجام نخواهد رفت و حاضر به هیچ توافقی با ایران نیست. در نتیجه ی این حرف های ترامپ هرچه به 13 آبان نزدیک تر می شویم تلاطم بیشتری در بازار ارز پیش بینی می شود. برخی از کارشناسان و سیاسیون صحبت های ترامپ را پوچ و توخالی می دانند، و می گویند این حرف ها بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد و عملی نخواهد بود. اما چیزی که اکنون ما می بینیم این است که همین حرف های پوچ، سیاستی است که برای آمریکا جواب داده و البته ضربه های خودش را هم به اقتصاد ایران وارد کرده است.

به راحتی می توان گفت که آینده نرخ دلار با این صحبت های ترامپ قابل پیش بینی است. دلیل اصلی این امر را نیز می توان در ضعیف بودن پایه اقتصاد ایران دانست. اقتصادی که وابستگی شدیدی به نفت دارد. اقتصادی که درگیر قوانین قدیمی و دست و پا گیر زیادی برای تولیدکنندگان است و از همه بدتر درگیرفساد علنی نیز هست. به هر حال مسئولان ما این اوضاع را درک کرده اند و می دانند که در صورت افزایش تحریم ها شرایط بدتر خواهد شد.

پیش بینی وضعیت بازار ارز و قیمت دلار در 13 آبان

هادی حق شناس یکی از کارشناسان اقتصادی کشور، درباره ارزش واقعی نرخ دلار بیان کرد: قیمت واقعی دلار در کشور ما بین 9 الی 10 هزار تومان می باشد، اما نوسانات دلار تا بعد از سیزده آبان ماه 97 ادامه خواهد داشت و در نهایت به حدود 9 هزار تومان خواهد رسید.
هادی حق شناس با بیان اینکه تدابیری برای مقاومت و کاهش قیمت دلار در 13 آبان اندیشیده شده است ادامه داد: قیمت بالای 10 هزار تومان واقعی نیست و براساس پارامترهای سیاسی تعیین شده است و نه اصول و منطق اقتصاد. همچنین گفت که عده ای در برابر کاهش قیمت دلار مقاومت نشان می دهند، اما پس از سیزدهم آبان ماه نرخ دلار به کمتر از 10 هزار تومان می رسد.
این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: عده ای که می گویند نرخ واقعی دلار 5 هزار تومان است، به تورم فعلی توجهی ندارند. در ماه های اخیر ما شاهد نرخ تورم بسیار بالایی بوده ایم که این تورم باید جایی خالی شود و ارزهای خارجی به خصوص دلار محل مستعد برای تخلیه نرخ تورم است.
قیمت دلار در 13 آبان

هادی حق شناس درباره قیمت سکه در ایران گفت: بالا رفتن نرخ سکه در ایران وابسته به میزان تقاضا است. مردم ما به دلایلی که ریشه در فرهنگمان دارد، علاقه مند به نگهداری سکه و طلا در منزل هستند. همین موضوع باعث بالا رفتن میزان تقاضا برای طلا می شود و در نتیجه موجب افزایش قیمت سکه و طلا می شود.

وی با تاکید بر اینکه سه بازار مسکن، بورس و بانک محل ورود نقدینگی های حاصل از فروش دلار در بازار هستند، گفت: هر بازاری که بستر مناسب تری برای وارد شدن پول داشته باشد، نقدینگی وارد آن خواهد شد. این احتمال می رود که در روز های آینده نرخ سود بانکی افزایش یابد تا سیستم بانکی محلی برای جذب نقدینگی ها باشد.

بازدیدها: 33

دیدگاهتان را بنویسید