روت گوشی چیست ؟ چه فواید و مضراتی دارد ؟

روت گوشی سامسونگ
روت گوشی سامسونگ در کمتر از 5 دقیقه
آگوست 17, 2020
حذف کامل اکانت اینستاگرام
حذف کامل اکانت اینستاگرام در 4 مرحله
آگوست 22, 2020

روت گوشی چیست ؟ چه فواید و مضراتی دارد ؟

روت گوشی چیست
تلفن های هوشمند اکنون بخش بسیار مهمی از زندگی ما را تشکیل می دهند. اگر شما هم از آن دسته از افراد هستید که در دنیای دیجیتال با تلفن ها هوشمند سر و کار دارید حتما به این سوال که روت گوشی چیست برخورد کرده اید. سال های سال است که این اصطلاح به کار برده می شود و بار ها گفته شده که با روت کردن گوشی می توانید قابلیت های جدیدی را تجربه کنید. اما واقعا روت گوشی چیست ؟

روت گوشی چیست ؟

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که دسترسی شما به تنظیمات تلفن همراهتان محدود است؟ یا اینکه به ذهنتان نرسیده که می توانید امکانات بیشتری را به صورت شخصی سازی شده در گوشی خود به همراه داشته باشید؟ در تنظیمات تلفن هوشمند شما مدت زمان روشن ماندن صفحه در صورت عدم فعالیت گزنه هایی مانند 10 ثانیه، 30 ثانیه ، 2 دقیقه و… دارد. چه می شود اگر بخواهید بعد از 17 ثانیه عدم فعالیت شما روی صفحه، صفحه ی گوشی شما خاموش شود؟. البته این موضوع خیلی جزئی است و فقط برای مثال گفته شد. اینجاست که باید جواب سوال روت گوشی چیست را بدانید! کارخانه های ارائه دهنده ی تلفن های هوشمند در تنظیمات تلفن همراه به صورت پیش فرض یک سری از تنظیمات پر کاربرد را قرار می دهند. این تنظیمات ممکن است برای استفاده های معمولی از این تلفن ها بسیار عالی و کامل باشد. اما اگر کسی قصد داشته باشد بیشتر از این به تنظیمات گوشی خود دسترسی داشته باشد باید پوشی خود را روت کند و به تنظیمات دلخواهه خود دسترسی پیدا کند. این موضوع کاملا مشابه نرم افزار هایی است که خود را به عنوان نرم افزار های متن باز یا Open source معرفی می کنند. کدنویسی های این نرم افزار ها برای همه قابل مشاهده است. یعنی هر کسی که بخواهد می تواند در صورتی که نقصی در این کدنویسی ها ببینید با یک کدنویسی جدید جایگزینشان کند. روت گوشی هم همین نوع شخصی سازی شدن را برای افراد انجام می دهد. متاسفانه بعد از این که تلفن همراه خود را روت کنید گارانتی دستگاه خود را از دست می دهید. گرچه ممکن است که بتوانید با آنروت کردن گوشی دوباره آن را به حالت اولیه باز گردانید. البته این کار شانسی است!

چرا باید روت گوشی را انجام دهید؟

دومین سوالی که بعد از فهمیدن روت گوشی چیست باید به آن پرداخت این است که اصلا چرا باید گوشی اندروید خود را روت کنیم؟

1-پاک کردن نرم افزار های پیش فرض

زمانی که تلفن هوشمند خود را تحویل می گیرید، حتی قبل از این که اولین تماس خود را بگیرید متوجه خواهید شد که تعداد زیادی برنامه که شرکت به طور خودکار روی تلفن قرار داده است روی گوشی نصب شده. ممکن است این نرم افزار ها بسیار کاربردی باشند و بسیاری از کاربران از آن ها استفاده کنند. اما کاربرانی هم هستند که نرم افزار های حرفه ای تر و بهتری را سراغ دارند. این دسته می خواهند که نرم افزار های از پیش نصب شده را پاک کنند یا غیر فعال کنند. اما باید پوشی را روت کرده باشند تا اجازه ی این کار را داشته باشند! روت گوشی چیست

2-به روز رسانی ها:

بسیاری از کاربران می خواهند با وجود این که از تلفن هوشمند نسبتا قدیمی استفاده می کنند به روز باشند. از این رو می خواهند به روز رسانی ها یا آپدیت هایی را در تلفن خود انجام دهند. گاهی شرکت سازنده ی تلفن همراه این اجازه را نمی دهد که به روز رسانی شما به طور کامل انجام شود. در صورتی که اگر به پاسخ پرسش “روت گوشی چیست؟” برسند می توانند تلفن خود را به روز رسانی کنند! حتی در حد به روز رسانی های سخت افزاری.

3-حذف پوسته های اندرویدی:

بسیاری از شرکت ها مانند LG و HTC اقدام به ساخت پوسته هایی کرده اند که روی شکل اصلی اندروید قرار می گیرند. این باعث می شود که بنا بر سلیقه های مختلف گاهی پوسته های جذابی به نظر برسند و رابط کاربری را برای بعضی ها ساده تر کنند. برای برخی هم برعکس می تواند آزار دهنده باشد و شکل واقعی اندرویدی که می خواهند را نداشته باشد. با روت کردن گوشی می توانید به شکل واقعی اندروید دست پیدا کنید که شاید رابط کاربری بهتری برای شما باشد.

4-عمر باتری:

یکی دیگر از مورادی که به صورت پیش فرض توسط کارخانه تنظیم شده است، میزان مصرف هر نرم افزار از CPU، باتری و … است. ممکن است شما به یک نرم افزار اصلا احتیاجی نداشته باشید اما کارخانه میزان مصرف بالایی برای آن در نظر گرفته باشد. به همین دلیل بخش مهمی از باتری گوشی شما توسط آن نرم افزار مصرف می شود که باز هم شما را به سمت پرسش روت گوشی چیست سوق می دهد!

چرا نباید گوشی را روت کرد؟

این که شما به دنبال پرسش روت گوشی چیست ، اقدام به روت کردن گوشی خود کنید مشخصا یک سری خطراتی هم برای شما به وجود خواهد آورد. چون در حال فرار کردن از آن چیزی هستید که کارخانه برای شما در نظر گرفته است! در این زمان دیگر کارخانه نمی تواند خدمات پس از فروش خود را برای شما اجرا کند. چون کنترل کامل برنامه های گوشی و حتی سخت افزار ها توسط شما به دست گرفته شده است.

1-از دست دادن گارانتی:

با روت کردن گوشی ، شما به این موضوع اعتراف کرده اید که از خدمات و پیش فرض هایی که کارخانه در گوشی قرار داده است راضی نیستید. به همین دلیل قادر نخواهید بود که از آن شرکت خدماتی را همچون گارانتی یا سرویس های ویژه ای مانند MI در سری گوشی های شیائومی دریافت کنید. البته به فکر این چنین غیر قابل برگشت بودن هم نباشید. نرم افزار هایی هستند که می تواند گوشی شما را روت کنند و در عین حال با تهیه ی نسخه ی پشتیبان دوباره گوشی شما را آنروت کنند. اما این کار گارانتی شما را باز نمی گرداند و فقط می توانید از سرویس های حذف شده استفاده کنید.

2-از کار افتادگی سیستم:

سیستم اندرویدی که استفاده می کنید ممکن است تنظیمات خود را آپدیت کرده باشد. به همین منظرو سعی کنید وقتی که گوشی خود را روت می کنید از راهنمای آپدیت شده استفاده کنید. باید به صورت قدم به قئم مراحل روت کردن گوشی را پشت سر بگذارید. در صورتی که هر یک از این مراحل اشتباه انجام شوند و یا این که در هنگام روت کردن گوشی مشکل و وقفه ای پیش آید ممکن است صدمات جبران ناپذیری به دستگاه شما وارد شود. روت گوشی چیست

3-مشکلات امنیتی:

بسیاری از کاربران تلفن های هوشمند بعد از این که به پاسخ روت گوشی چیست می رسند اقدام به روت کرردن گوشی خود می کنند اما این اشتباه است! چون نمی دانند از روت کردن گوشی چه چیزی را می خواهند. بعد از این که گوشی خود را روت کنید ممکن است سرویس گوگل پلی هم برای شما خدماتی ارائه ندهد. به همین دلیل ممکن است بد افزار هایی روی گوشی شما نصب شوند که بخش مهمی از ترافیک اینترنت شما را از بین ببرند و مانند یک جاسوس تمام اطلاعات شما را به منابع خارجی متصل کنند.

4-غیر فعال شدن برخی برنامه ها:

درست است که شما مقاله ی روت گوشی چیست را به همین دلیل خواندید که با روت کردن گوشی خود برخی برنامه های اضافی را غیر فعال کنید. اما باید این را بدانید که این غیر فعال کردن انتخابی نیست. یعنی مثلا نمی توانید بگویید سرویس های Play برای من فعال بمانند اما سرویس های Yahoo برای من از بین بروند. با روت کردن گوشی دسترسی شما به همه چیز از بین می رود. به همین دلیل به شما پیشنهاد می دهیم که از نرم افزار هایی برای روت وشی استفاده کنید که قابلیت بازگشت به حالت اولیه را هم داشته باشند.

پشتیبان گیری

تا به حال به پاسخ پرسش روت گوشی چیست رسیده اید. اما مسئله ی مهم این است که پل های پشت سر خود را خراب نکنید! شاید آنچنان که فکر می کنید دسترسی به همه ی امکانات گوشی که پیش فرض کارخانه نبوده اند درست نباشد و اصلا نیازی به خیلی از امکانات نداشته باشید. پشتیبان گیری از اطلاعات گوشی باعث میشود اگر تغییر عقیده بدهید و نظرتان درباره ی روت وعوض شد به حالت اول برگردید. دقت داشته باشید که اگر به صورت حرفه ای در حال روت کردن گوشی خود هستید باید فایل بک آپ را از دستگاه اندرویدی خود جدا نگه داری کنید. اما اگر روت کردن گوشی را به یک نرم افزار می سپارید باید مطمئن باشید که این نرم افزار به صورت خودکار نسخه ی بک آپ تهیه می کند. اگر نرم افزاری این امکان را داشته باشد در اطلاعات نصب آن حتما گفته خواهد شد.

نتیجه

اکنون که می دانید روت گوشی چیست می توانید به راحتی تصمیم بگیرید که آیا فاصله گرفتن از تنظیمات اصلی درست است یا خیر. اگر گارانتی گوشی شما از بین رفته و دیگر نگرانی از دست دادن گارانتی را ندارید می توانید با خیال رراحت تری این کار را انجام دهید. اما فقط به دانستن این که روت گوشی چیست اکتفا نکنید! باید اطلاعات بیشتری در مورد انتخاب نرم افزار مورد نظر خود داشته باشید. پیشنهاد ما به شما نرم افزار Kingroot است. اما ممککن است نرم افزار های دیگری هم باشند که برای شما بهتر عمل کنند. در آخر چنانچه قصد روت گوشی خود را دارید، می توانید از مقاله روت گوشی سامسونگ ساده ترین آموزش برای روت کردن در زمان کوتاه را ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید