دولت الکترونیک چیست و چگونه عمل میکند

کنترل گوشی از راه دور
کنترل گوشی از راه دور و معرفی نرم افزارهایی که با آن میتوانید بر گوشی دیگران نظارت داشته باشید
سپتامبر 5, 2018
پیام های پاک شده
پیام های پاک شده را چگونه و از چه طریق مشاهده نماییم ؟
سپتامبر 10, 2018

دولت الکترونیک چیست و چگونه عمل میکند

دولت الکترونیک

امروزه در عصری زندگی می کنیم که از آن با عنوان عصر فناوری اطلاعات و ارتباطات یاد می شود و تقریبا در تمام دنیا هرکسی با توجه به امکانات و توانایی های خود از فناوری ها بهره می برد. متاسفانه با وجود پیشرفت فناوری و همه گیر شدن آن در کشور ما همچنان سیستم ها و ابزارهایی که در ادارات دولتی برای ارایه خدمات و اطلاعات به شهروندان مورد استفاده قرار می گیرند قدیمی بوده و به همین دلیل هم روند کار در دستگاهای دولتی کند است. از این رو طرح دولت الکترونیک این روزها مورد توجه دولتی ها و البته خواسته بسیاری از مردم است. در ادامه مطلب قصد داریم درباره دولت الکترونیک و اهداف آن توضیحاتی کامل به شما ارائه دهیم.

دولت الکترونیک چیست ؟

دولت الکترونیک ، دولتی است که با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات، خدمات خود را به صورت آنلاین و 24 ساعته به مردم ارائه می دهد. در چنین دولتی سطح پیشخوان ادارات تا خانه و یا هرجایی که شهروندان قرار داشته باشند، می رسد و شهروندان نیازی به مراجعه حضوری برای کارها و خدمات دولتی ندارد و البته خدمات دولتی نیز با سرعت و اطمینان بیشتری به مردم ارایه می گردد.

دولت الکترونیک درواقع به معنی شفافیت و چابکی دولت و مهاجرت به سمت آزاد بودن اطلاعات می باشد، به دلیل این که امکان دستکاری اطلاعات در دولت الکترونیکی بسیار پایین است و تقریبا وجود ندارد در تمام مراحل اداری برای شهرواندان شفافیت ایجاد می شود و این خود اقدامی برای اجرای هر چه بهتر عدالت برای تمام مردم است. امروزه کشورهای ثروتمند و پیشرفته دولت الکترونیک را در کشورهای خود راه اندازی کرده اند و فضایی شفاف را در تمام حوزه های دولتی برای مردم خود به وجود آورده اند.

متاسفانه در کشور ما کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات امری جدی نیست زیرا که ادارات دولتی از اولین و بزرگترین مصرف کنندگان این فن آوری هستند، اما باید بدانیم که گذاشتن رایانه روی میز کارمندان و حتی داشتن اتوماسیون اداری و وب سایت های خبری به شکلهای معمولی که اکنون می بینیم، این بروکراسی اداری را به دولت الکترونیک تبدیل نمی کند.

باید بدانیم که ایجاد ارتباط الکترونیکی و پاسخگویی تمام کارمندان دولت به مردم می تواند دولت را به یک دولت الکترونیکی تبدیل کند. در دولت الکترونیکی می بایست کلیه خدمات دولتی با پایین ترین هزینه و سریع ترین شیوه و بالاترین کیفیت عرضه شود. شهروندان و شرکتها و حتی موسسات دولتی می توانند از طریق دولت الکترونیک فعالیتهای گوناگونی نظیر : پرداخت مالیات ،تجدید گواهی نامه ،تجدید جواز کسب وثبت ازدواج و طلاق و…را انجام دهند.

دولت الکترونیک

دلایل نیاز به ایجاد دولت الکترونیک

این که اصلا چرا باید دولت الکترونیکی ایجاد کنیم و هزینه های زیادی را نیز متحمل شویم، بحثی است که برخی از افراد به آن می پردازند. ما در اینجا به اختصار برخی از دلایل نیاز به ایجاد این دولت را ذکر می کنیم.

 • رشد فناوری اطلاعات و فشارهای ناشی از رقابت در جهان
 • همه گیر شدن استفاده از ابزارهای هوشمند و اینترنت
 • بالا رفتن انتظارات مردم از دولت با توجه به پیشرفتهای جهانی
 • جهانی شدن به منظور صدور فرهنگ و رقابت اقتصادی سیاسی بین المللی

مزایای ایجاد دولت الکترونیک

همانطور که می دانید ایجاد دولت الکترونیک مزایای بسیار زیادی را به همراه دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.

 • کاهش هزینه های دولت و مردم
 • صرفه جویی در وقت و انرژی کارمندان و شهروندان ( 60% )
 • کاهش آلودگی هوا بدلیل کاهش ترافیک و عدم حضور فیزیکی
 • کاهش فساد اداری و افزایش سطح آگاهی مردم
 • بهبود کیفیت زندگی مردم و ارائه خدمات سریع به آنها
 • ایجاد اشتغال بدلیل ارائه خدمات دولتی توسط بخش خصوصی
 • بهبود کارایی و ارائه بخش دولت از طریق خدمات لایه ها
 • همسو سازی سرمایه گذاریها با نیازهای شهروندان

امنیت دولت الکترونیکی چگونه است؟

در حال حاضر ارگان ها و سازمان ها از حفاظت فیزیکی برای امنیت اداره یا شرکت خود استفاده می کنند، اما در صورت ایجاد دولت الکترونیک، اطلاعات الکترونیکی در معرض تهدیدات و خطرات متنوع تر و پیچیده تری مانند کپی برداری غیر مجاز یا سرقت اطلاعات، ایجاد تغییر و دست کاری اطلاعات و…و سایر تهدیدات در امور مالی قرار دارند. به همین خاطر هم موضوع امنیت و حفاظت از اطلاعات در دولت الکترونیک موضوعی حائز اهمیت می باشد. هدف اصلی امنیت اطلاعات, استفاده از مجموعه سیاستها، شیوه ها، سخت افزارها و نرم افزارها به جهت فراهم آوردن یک محیط عاری از تهدید در تولید , پالایش , انتقال و توزیع اطلاعات در تمام بخشهای دولتی و خصوصی می باشد.

با توجه به اهمیت موضوع امنیت اطلاعات و شبکه باید بگوییم که نمی توان امنیت اطلاعات را مختص به یک شخص و یا ارگان در نظر گرفت. پرداختن به مبحث امنیت اطلاعات و ایمن سازی شبکه های کامپیوتری در هر کشور، نیازمند توجه و همکاری تمامی کاربران صرف نظر از موقعیت شغلی و سنی بوده و می بایست به این مقوله در سطح کلان و از بعد منافع ملی نگاه کرد.

بازدیدها: 97

دیدگاهتان را بنویسید