نقض حریم خصوصی واتساپ در آپدیت جدید! و مهلت کاربران تا 8 فوریه

آموزش تصویری کنترل واتساپ فرزندان کودک یا نوجوان
ژانویه 12, 2021
سیگنال
سیگنال چیست؟ چه ویژگی هایی دارد ؟ + آموزش نصب در 5 مرحله
ژانویه 18, 2021

نقض حریم خصوصی واتساپ در آپدیت جدید! و مهلت کاربران تا 8 فوریه

حریم خصوصی واتساپ

حریم خصوصی واتساپ

احتمالاً با انواع پیام رسان های مختلفی مثل واتس آپ تلگرام یا نرم افزار اجتماعی جدیدی به نام سیگنال آشنا شده اید. به دلیل فیلتر شدن تلگرام در ایران بسیاری از افراد هم اکنون در حال استفاده از واتساپ برای انجام فعالیت‌های اجتماعی خود هستند. اما به تازگی خبری منتشر شده است بر اینکه در صورت بروز رسانی نرم افزار واتساپ پیامی نمایش داده می‌شود که کاربران باید اطلاعات خصوصی خود را با نرم افزار واتساپ به اشتراک بگذارند. این اطلاعات می‌تواند مستقیماً به فیس‌بوک هم منتقل شود . یعنی با تایید این نرم افزار شما در حال نمایش دادن و بارگذاری اطلاعات خصوصی خود در کل فیسبوک هم هستید. مسلماً نقض حریم خصوصی واتساپ برای کاربران واتساپ می‌تواند باعث مهاجرت آنها از این نرم‌افزار بشود. حالا می خواهیم این موضوع را بررسی کنیم که مهاجرت از واتساپ به نرم افزارهای دیگری مثل تلگرام و سیگنال چه پشت پرده هایی دارد.

نقض حریم خصوصی واتساپ به بهانه به روز رسانی

واتساپ هدف به اشتراک گذاری داده های کاربران خود را با فیسبوک ارتقای تبلیغات این شبکه و همچنین بهبود سرعت استفاده از نرم افزار خود اعلام کرده است. این در حالی است که بروز رسانی های جدید واتساپ مربوطه به استفاده از حریم خصوصی واتساپ کاربران است و تغییرات زیادی در زمینه بهبود فعالیت پیام رسان انجام نشده است .موضوع مهمی که در این زمینه وجود دارد این است که قبلاً هر فردی که در واتساپ فعالیت می کرد می توانست در مورد به اشتراک گذاشتن یا به اشتراک نگذاشتن داده‌های خود با فیسبوک به طور شخصی تصمیم بگیرد.

اما این نوع به روز رسانی و توافق باعث می شود که دیگر گزینه ای برای تصمیم‌گیری وجود نداشته باشد و هرگونه پیام یا داده ای که در این پیام رسان آپلود شود به طور مستقیم می‌تواند توسط فیسبوک مورد استفاده قرار بگیرد. معلوم است که افراد بسیار زیادی داده های بسیار مهمی را در واتساپ خود نگهداری می کنند. علاوه بر این اطلاعات بسیار زیادی در این شبکه در حال رد و بدل شدن است و هر روزه در کشورهای مختلف افراد بیشتری از این نرم‌افزار استفاده می‌کنند .

بنابراین این شبکه ۲ میلیارد نفره (شبکه فیسبوک) که واتساپ را از 2016 احداث کرده است، می‌تواند حجم بسیار زیادی از اطلاعات جهانی را به دست بگیرد. در سالهای گذشته موضوع اطلاعات به عنوان یکی از مهم ترین و امنیتی ترین مسائلی که هر شب که دولت حکومت و غیره می‌تواند با آن مواجه شود در نظر گرفته شده است .بنابراین در صورتی که با این نوع از به روز رسانی مخالفتی انجام نشود و افراد همچنان به پیام‌رسانی در واتساپ ادامه دهند حریم خصوصی واتساپ به طور کامل شکسته شده و اطلاعات بسیار زیادی را در دست سازندگان این پلتفرم ها یعنی فیسبوک و واتساپ می سپارد.

حریم خصوصی واتساپ

حریم خصوصی واتساپ و فیسبوک

به گزارش شرکت های بررسی داده از سال ۲۰۱۶ تا ابتدای سال ۲۰۲۱ میلیون ها نفر به واتساپ پیوسته‌اند. طبق گزارشاتی که از منابع مختلف وجود دارد در طی همین چند سال هم مقدار زیادی از اطلاعات به دلیل نقض حریم خصوصی واتساپ از کاربران گرفته شده است و در پلتفرم های مختلف به اشتراک گذاشته شده. به هر حال نقض حریم خصوصی به بهانه آپدیت کردن یا همان به روزرسانی واتساپ می تواند یکی از مهمترین تخلفات این پلتفرم در برابر کاربران باشد.

نکته جالبی که در همه این جنجال ها وجود دارد این است که واتساپ تا به حال هم آنچنان امن نبوده و کاربران بسیار زیادی اطلاعات خود را به راحتی از دست داده‌اند. رمزگشایی از عکس ها و فیلم ها و یا پیام های رد و بدل شده بین کاربران واتس‌اپ به هیچ عنوان کار دشواری نیست. تا کنون افراد بسیار زیادی هک شدن حساب های واتساپ خود را اعلام کردند. خبرنگاران الجزیره، مخالفان سیاسی روآندا، برخی از سیاستمداران اسپانیا و خبرنگاران مراکش بخشی از این افراد بودند که اعلام کردند حریم خصوصی واتساپ به هیچ عنوان امن نیست و نمی توانند نیازهای امنیتی کاربران را برطرف کند.

محبوبیت سیگنال و تلگرام در در مقابل نقض حریم خصوصی واتساپ

همانطور که گفته شد روند مهاجرت به اپلیکیشن سیگنال و تلگرام در پی نقض حریم خصوصی واتساپ افزایش پیدا کرده است. بسیاری از افرادی که در واتساپ فعالیت می کنند نمی خواهند که عکس ها فیلم ها داده های مختلف و یا مخاطبین آنها با پلتفرم واتساپ در واقع مشترک با پلتفرم فیسبوک است به اشتراک گذاشته شود .به همین دلیل ترجیح می دهند که از پیام رسان های دیگری مثل سیگنال یا تلگرام استفاده کند.

این نقض حریم خصوصی واتساپ با موجی از اعتراض ها در انواع شبکه های اجتماعی همراه شد و ایلان ماسک مدیرعامل شرکت های تسلا و اسپیس ایکس در یکی از توییت های خود به کاربران توصیه می‌کند که به جای استفاده از واتساپ به دلیل نقض حریم خصوصی آن به اپلیکیشن سیگنال مهاجرت کنند .توسعه دهندگان نرم افزارهای ارتباطی سیگنال می‌گویند که در روزهای اخیر تعداد کاربران پلتفرم سیگنال به شدت افزایش پیدا کرده است .مشخصا این حجم از افزایش به دلیل این است که بخشی از کاربران شبکه‌های اجتماعی به سمت نرم افزار سیگنال آمد اند.

حریم خصوصی واتساپ

آیا سیگنال جایگزین واتساپ می شود ؟

البته تا قبل از این که توسعه دهندگان سیگنال این موضوع را اعلام کنند تاخیر هایی در زمینه ارسال کد تایید به کاربران جدید سیگنال به وجود آمده بود. و بسیاری از کاربران متوجه شدند که این تاخیر به دلیل افزایش ترافیک شبکه است.

پیام رسان تلگرام سالهاست که در جهان وجود دارد و توانسته بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی را به خود جذب کند. علاوه بر این در کشوری مثل ایران با وجود فیلتر شدن این پیام‌رسان تعداد بسیار زیادی از افراد در حال استفاده از آن هستند. این موضوع نشان می‌دهد که می‌تواند یک بستر مناسب را برای همه افرادی که نیاز به پیام رسانی در شبکه‌های اجتماعی دارند ایجاد کنند.

اما فکر می کنید که سازندگان پلتفرم سیگنال چه کسانی هستند همان طور که گفته شد ایلان‌ماسک در یکی از توییت های خود از کاربران خواسته بود از نرم افزار سیگنال برای پیام رسانی استفاده کنند و واتساپ را به دلیل نقض حریم خصوصی ترک کنند .این موضوع نشان‌دهنده این است که ایلان ماسک به عنوان ثروتمندترین مرد جهان هم اکنون می خواهد با راه اندازی پلتفرم سیگنال بخش بسیار بزرگی از کاربران را به خود جلب کند .

در واقع این نوعی استفاده از شرایط به وجود آمده برای نقض حریم خصوصی واتساپ است که باعث می‌شود نسبت به حالت عادی و در شرایط عادی مقدار بیشتری از کاربران به سمت این پلتفرم کشانده شوند .حالا این شک برای بسیاری از کاربران فضای مجازی به وجود آمده است که همه موضوع نقض حریم خصوصی واتساپ پشت پرده هایی داشته باشد که مربوط می شود به استفاده از سیگنال و رابط های آن.

نشانه هایی هم که مشاهده می‌شود هم این موضوع را تایید می‌کند .به عنوان مثال ایلان ماسک از فیس‌بوک به شدت انتقاد کرد و دلیل تظاهرات تهاجمی مردم به کنگره آمریکا را نیز استفاده های فیس بوک اعلام کرد. این موضوعی تخریب برای فیسبوک بود تا افراد از استفاده از آن صرف نظر کنند و به سمتی بروند که اپلیکیشن سیگنال مشخص کرده است . او اعلام کرده که پلتفرم فیسبوک نتوانسته امنیت های کافی برای کاربران فراهم کند و همین امنیت های ناکافی باعث شده است که حمله به کنگره کاخ سفید صورت گیرد.

با توجه به اینکه ایلان‌ماسک در توییتر خود تعداد بسیار زیادی دنبال کننده دارد که همگی او را به عنوان یک فرد موفق و ثروتمند می شناسند و از آنها خواسته شده که به دلیل نقض حریم خصوصی واتساپ را حذف کنند و به سمت اپلیکیشن سیگنال مهاجرت کنند و همچنین با توجه به نظرات کاربران در توییتر ایلان‌ماسک افراد بسیار زیادی از این طرح استقبال کرده‌اند و هم اکنون وارد پلتفرم سیگنال شدند .این موضوع می تواند پایانی باشد برای واتساپ و پیام رسان فیس بوک.

مهلت تصمیم گیری حریم خصوصی واتساپ برای کاربران

نکته بسیار جالبی که برای کاربران واتساپ وجودداشته مهلت دادن این پلتفرم به کاربران بوده. به این معنی که کاربران واتساپ تا هشتم فوریه سال ۲۰۲۱ می توانند تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند در پلتفرم واتساپ حضور داشته باشند و با استفاده از آن پیام رسانی کنند یا خیر. در صورتی که بخواهند از پلتفرم واتساپ استفاده کنند باید شرایط جدید حریم خصوصی واتساپ را بپذیرند و این شرایط شامل به اشتراک گذاشتن کامل اطلاعات واتساپ با فیسبوک است. در صورتی هم که نخواهند با این شرایط از واتساپ استفاده کنند از این شبکه خارج خواهند شد.

جمع بندی

به نظر می رسد که هر کدام از نرم افزارهای پیام رسان وارد شده بین جمعیت های مختلف جهانی بعد از مدتی محبوبیت خود را به دلایل مختلفی از دست داده اند .اگر از کاربران اولیه شبکه‌های مجازی باشید حتماً به خاطر دارید که نرم‌افزارهایی مانند لاین ، وایبر و غیره وجود داشت که افراد می توانستند با استفاده از آن در ابتدای ظهور گوشی‌های هوشمند با همدیگر ارتباط برقرار کنند .اما بعد از مدتی به دلایل عدم وجود امکانات کافی برای ارسال داده‌ها یا نقض حریم خصوصی کاربران خود را از دست دادند.

موضوع حریم خصوصی واتساپ در به‌روزرسانی جدید آن هم اکنون به نظر می رسد که زمان انقضای این نرم افزار فرا رسیده است و با توجه به نفوذی که ایلان ماسک در بین اقشار مردم و مخصوصاً کاربران شبکه‌های اجتماعی دارد احتمال اینکه بیشتر افراد به سمت نرم‌افزارهای تلگرام و سیگنال هجوم بیاورند بسیار بیشتر خواهد شد .به شما پیشنهاد می کنیم که در صورت ادامه نقض حریم خصوصی واتساپ آن خارج شوید و فاصله بگیرید .به این دلیل که ممکن است اطلاعات بسیار مهمی از شما طی سالها جمع‌آوری شود و در نهایت این موضوع به ضرر شما تمام شود

دیدگاهتان را بنویسید