جیلبریک چیست و چه کاربردی دارد؟

شنود صدا از راه دور و برنامه جاسوسی دیگران
دسامبر 4, 2017
جیلبریک کردن
آموزش جیلبریک کردن آیفون به صورت کامل
دسامبر 8, 2017

جیلبریک چیست و چه کاربردی دارد؟

جیلبریک

در واقع جیلبریک برای گوشی های آیفون مثل روت کردن گوشی های اندروید است یعنی با این کار شما قادر خواهید بود  که به فایل های سیستمی دستگاه خود دسترسی داشته باشید و به راحتی بتوانید برنامه و بازی نصب کنید و یا تم و ظاهر دلخواه خود را بروی دستگاه اعمال کنید، همچنین به طور معمول برای آنلاک کردن آیفون نیاز به جیلبریک بودن آن است باید این را خاطر نشان کرد که هر نسخه از فریمورها (سیستم عامل) و هر یک از دستگاههای اپل، جیلبریک مخصوص به خود را دارد.

این کار موضوعی با ریسک بالا است که نمی‌توانیم انجام آن را به هیچ‌کس توصیه کنیم؛ اما اگر شما هم به دنبال آزادی عمل بیشتر هستید، سعی دارید از محدودیت‌های شرکت اپل دور باشید و برنامه‌های غیررسمی را نصب کنید، جیلبریک بهترین گزینه برای شما خواهد بود. قبل از شروع آموزش جیلبریک کردن آیفون، به شما توصیه می‌کنیم تا مطلب زیر را به دقت مطالعه کنید:

جیلبریک قانونی است؟

جواب سوال را باید بله تلقی کرد چراکه قانون آمریکا این اقدام را قانونی اعلام کرده و به کاربر اجازه نصب هر نرم افزار و بازی را می دهد البته کمپانی اپل این قانون را قبول ندارد و دستگاههای این چنینی را مردود اعلام می کند و پشتیبانی نمی کند.

چند نوع جیلبریک داریم؟

  1. ناپایدار Tethered
  2.  پایدار Untethered

ناپایدار Tethered:

در این نوع از جیلبریک با هر بار خاموش یا ریست کردن، دستگاه قادر به بالا آوردن سیستم عامل نیست و نیاز به یک نرم افزار کمکی Boot دارد تا بتواند سیستم عامل را بالا بیاورد. معمولاً وقتی جیلبریک فریموری ارائه می شود ابتدا به همین صورت ناپایدار ارائه می شود و پس از مدتی در صورت امکان جیلبریک پایدار آن فریمور ارائه می شود.

 پایدار Untethered:

در این نوع از جیلبریک با هر بار خاموش یا ریست کردن، دیگر نیازی به نرم افزار های کمکی جهت Boot کردن دستگاه نیست و دستگاه به راحتی بالا می آید و بدون مشکل می توان از آن استفاده کرد.

جیلبریک

دلایل موجه برای جیلبریک کردن آیفون

۱) باید گفت شما وقتی برای خرید آیفون خود هزینه میکنید پس  هر کاری که می خواهید با آن انجام دهید.

۲) با انجام این کار شما خواهید توانست هر اپلیکشنی را بروی آیفون خوئ نصب کنید و دیگر محدودیت های قبل از جیلبریک کردن خود را نخواهید داشت  مخصوصا اپلیکیشن ها و بازی های پولی را می توان پس از جیلبریک به صورت رایگان روی آیفون دانلود و نصب کرد.

۳) با از بین رفتن محدودیت ها این امکان در اختیارتان قرار می گیرد تا اپلیکیشن های پیش فرض را نیمکت نشین کنید و اپ های کاربردی تری را جایگزین آن ها نمایید.

۴) با توجه به سلقه خود قادرید که شما محیط کاربری آیفون خود را شخصی سازی کنید و ظاهر آن را به طور کلی تغییر دهید.

۵) با جیلبریک کردن بالاخره می توانید بلوتوث آیفون خود را روشن کنید و از آن برای انتقال فایل استفاده نماید.

دلایل کافی برای اینکه  آیفون خود را جیلبریک نکنیم !!!

۱)باید گفت که گارانتی گوشی خود با ججیلبریک کردن از بین خواهد رفت پس اگر سلامتی موبایل تان برای شما اهمیتی زیادی دارد، بهتر است به سراغ جیل بریک نروید.

۲) امنیت گوشی شما کاملا از بین خواهد رفت البته باید گفت که  جیلبریک کردن آیفون در نوع خود خطرناک نیست. اما با بر هم زدن مقررات اپل، اهالی کوپرتینو دیگر از موبایل شما مراقبت نمی کنند و این موضوع باعث می شود تا امنیت اطلاعات شما با خطر مواجه شود.

۳)کارکرد دستگاه آیفون شما درحالت عادی بسیار خوب است و طبیعتا با این کار شما سیستم گوشی را دستکاری میکنید که همین امر باعث برهم زدن سیستم عمل خواهد شد اگر مشکلی با سیاست های اپل ندارید، دلیلی هم وجود ندارد که آیفون خود را جیلبریک کنید.

۴)با انتشار هر نسخه جدید از ios اگر بخواهید آیفون خود را بروزکنید جیلبریک شما از بین خواهد رفت یعنی باید دوباره این کار را انجام دهیدالین کار هم منوط بر این است که باید مدت ها صبر کنید تا هکرها دوباره راهی برای نفوذ به حفره های امنیتی اپل پیدا کنند.

۵) با جیلبریک کردن آیفون تان باید انتظار هر چیزی را داشته باشید. به هر حال موبایل شما از حالت عادی خود خارج شده و سیستم عامل پایدار و کاربردی iOS را با نسخه ای پر از مشکل عوض کرده اید.

۶) مصرف باتری گوشی شما افزایش خواهد یافت پس اگر قصد انجام این کار را دارید ، بهتر است به فکر خرید یک پاور بانک نیز باشید.

به طور معمول اصلا نیازی به جیلبر یک کردن آیفون هست؟

اپل از ازین کار ناراضی است اما نکته جالب آن است که با تمامی مخالفت های اهالی کوپرتینو، جیلبریک کردن آیفون ها در بسیاری از کشورها قانونی است و هیچ مانعی در مقابل هکرها وجود ندارد.

همان طور که اشاره شده با انجام این کار گارانتی ازبین خواهد رفت و  دیگر تمامی عواقبش به گردن شما می افتد و در صورت بروز هر مشکلی، اپل هیچ مسئولیتی را در قبال تلفن هوشمندتان بر عهده نمی گیرد.

از طرفی باجیلبریک شدن آیفون تان، باید با مفهوم امنیت نیز خداحافظی کنید و ممکن است در هر لحظه ویروس یا بد افزاری به سیستم موبایل شما نفوذ کند و مشکلاتی را برای تان به همراه آورد.

مسلماجیلبریک کردن آیفون ها آن قدرها که فکرش را می کنید به نفع تان نیست. در ازای به دست آوردن ویژگی های بیشتر، خیلی از مزایای خوب iOS را از دست می دهید. پس اگر آنچنان با iOS معمولی مشکلی ندارید، بهتر است از خیر جیلبریک کردن آیفون تان بگذرید و از سیستم عامل روان و جذاب اپل همانطور که هست لذت ببرید.

آموزش جیلبریک کردن را در مطالب بعدی برای شما عزیزان قرار خواهیم داد

دیدگاهتان را بنویسید