جلوگیری از هک مودم وای فای

جلوگیری از هک وای فای و شناسایی افراد متصل به مودم با استفاده از نرم افزار Who use my WiFi
نوامبر 20, 2018
جلوگیری از هک تلگرام
جلوگیری از هک تلگرام با چند روش ساده
نوامبر 23, 2018

جلوگیری از هک مودم وای فای

یکی از ساده ترین انواع هک که بسیار در بین افراد شایع است، هک مودم وای فای می باشد. در این نوع هک، هکر با استفاده از مهندسی اجتماعی و یا به وسیله برنامه های هک وای فای، مودم فرد قربانی را هک می نماید و از اینترنت آن به صورت رایگان استفاده می کند. هکرهای حرفه ای که از پیش با هدف هایی خاص دست به این کار زده اند، علاوه بر استفاده از اینترنت رایگان، اطلاعات موجود در دستگاه های افراد متصل به آن مودم را نیز می توانند به دست آورند. از آنجایی که هک وای فای به وفور در بین افراد دیده می شود، کارشناسان امنیت ما بر آن شدند تا اطلاعات جامع و دقیقی را در رابطه با چگونگی کار اینگونه برنامه ها و روش های جلوگیری از هک مودم وای فای خدمت علاقه مندان به بحث امنیت، ارائه دهند. در ادامه مطلب به بررسی دقیق این مباحث خواهیم پرداخت.

روش های هک وای فای

قبل از هر چیز باید بگوییم که هک وای فای آنقدر ساده است که نیازی نیست فردی که می خواهد مودم شما را هک کند، از دانش برنامه نویسی و یا هر دانش دیگری برخوردار باشد، چرا که امروزه نرم افزارهای بسیاری برای هک مودم دیگران در بازار موجود می باشد و همین امر، کار هکر ها را بسیار راحت و البته دارندگان مودم ها را نگران کرده است.

در مطالب قبل به طور مفصل درباره نحوه کار با نرم افزارهای هک وای فای صحبت کرده ایم و نرم افزارهایی همچون Androdumpper ، zANTI و حتی Droidsheep را معرفی نموده ایم. این برنامه که برای سیستم عامل اندروید نوشته شده اند، برروی گوشی موبایل نصب می شوند و سپس به راحتی کار هک وای فای دیگران را انجام می دهند.

علاوه بر استفاده از اینگونه برنامه ها، روش های هک بسیار قدرتمند تری وجود دارند که با استفاده از برنامه های سیستم عامل ویندوز و لینوکس انجام می شوند. لازم به ذکر است که لینوکس یک سیستم عامل پیشرفته و قدرتمند در زمینه امنیت و تست نفوذ می باشد که در بین هکرها و کارشناسان امنیت از محبوبیت بالایی برخوردار است.

همانطور که در بالا گفتیم، برای هک مودم وای فای شما روش های بسیاری وجود دارند که از هکرهای معمولی گرفته تا آنها که حرفه ای ترند به راحتی می توانند از این روش ها استفاده کرده و هر مودمی را که بخواهند هک نمایند.

از نظر کارشناسان امنیت شما هرقدر هم که با روش هایی به جلوگیری از هک مودم خود بپردازید و و لایه های امنیتی شبکه های خود را بالا ببرید باز هم راهی برای نفوذ هکرها وجود خواهد داشت. آنها بر این باورند که هیچگاه نمی توان به طور کامل و صددرصد از امنیت شبکه یا دستگاهی مطمئن بود. با تمام اینها نمی توانیم دست روی دست گذاشته و به راحتی به هکرها اجازه نفوذ به شبکه هایمان را بدهیم. بنابراین باید اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببریم تا بتوانیم هر چه بیشتر از نفوذ هکرها به شبکه وای فای خود جلوگیری کنیم. در ادامه مطلب روش های تاثیرگذار در جلوگیری از هک مودم وای فای را برای شما عزیزان معرفی و توضیح خواهیم داد.

روش های جلوگیری از هک مودم وای فای

همانطور که گفتیم شما هرقدر هم لایه های امنیتی خود را افزایش دهید هکرها بازهم می توانند به شبکه شما نفوذ کنند، اما مسلما با افزایش این لایه ها کار برای آنها بسیار سخت می شود و شاید دیگر هر هکری نتواند به سیستم شما نفوذ کند. در واقع هرچه لایه های امنیتی را بیشتر کنید، دست نفوذ هکرهای معمولی و غیرحرفه ای را از شبکه وای فای خود کوتاه خواهید کرد تا آنجا که فقط تعداد بسیار کمی از هکرهای حرفه ای قادر باشند با صرف وقت بسیار و هزینه زیاد این عمل را انجام دهند.

در اینجا ما این روش ها را با بررسی خواهیم کرد و بدون نیاز به نصب برنامه ای خاص سعی در بالا بردن امنیت شبکه وای فای خود و جلوگیری از هک وای فای خواهیم نمود.

انتخاب پسوردهای مطمئن

برای جلوگیری از هک مودم وای فای خود، در ابتدا می بایست یک پسورد قوی و غیر قابل حدس را برای مودم خود انتخاب نمایید. همانطور که می دانید در یک مودم، دو نوع پسورد وجود دارد. یکی برای ورود به قسمت تنظیمات دستگاه با یوزرنیم Admin که معمولا رمز آن به طور پیشفرض Admin می باشد و دوم رمزی که برای متصل شدن سایر دستگاه ها به مودم در نظر می گیریم.

جلوگیری از هک مودم

پسورد دوم بسیار مهم تر از پسورد اول می باشد و باید در انتخاب آن بسیار دقت نمایید. چرا که هکرها با استفاده از حملاتی مانند بروت فورس (امتحان تمام رمزهای ممکن) می توانند شبکه شما را هک نمایند. جهت جلوگیری از هک مودم از این طریق، باید هر چند وقت یک بار پسورد خود را تغییر دهید و از پسوردهای ایمن و تایید شده استفاده نمایید. از نظر متخصصین امنیت بهترین رمزی که می توانید برای مودم خود انتخاب نمایید، رمزی است که که از حروف، اعداد و علائم تشکیل شده باشد و حداقل در هشت کاراکتر مجزا تعریف شده باشد. هر چه تعدا کاراکترهایتان را بالا ببرید، امنیت پسوردتان را بالا برده اید.

انتخاب رمزنگاری قدرتمند

معمولا مودم ها به چندین روش رمز گذاری را انجام می دهند که هرکدام از این روش ها ویژگی های خاص خود را دارا می باشند. برای جلوگیری از هک وای فای خود بهتر است بهترین و قدرتمندترین رمزنگاری موجود در لیست Authentication Type را انتخاب نمایید. معمولا انتخاب گزینه WPA-PSK/WPA2-PSK بهترین انتخاب از لیست موجود می باشد که از الگوریتم رمزنگاری قابل قبولی پیروی می کند.

خاموش کردن قابلیت WPS

بیشتر نرم افزارهایی که برای هک وای فای طراحی شده اند، از طریق قابلیت WPS در تنظیمات مودم ها عملیات هک را انجام می دهند. برای جلوگیری از هک مودم وای فای خود به این روش، می بایست در تنظیمات مودم خود گزینه Use WPS  را در حال NO قرار داده و آن را خاموش نمایید.

پنهان کردن نام وای فای

یکی از بهترین روش های جلوگیری از هک مودم که تا حد زیادی دست هکر های آماتور را از شبکه وایرلس شما کوتاه می کند، مخفی کردن نام و SSID شبکه وایرلس خود می باشد. پنهان کردن نام مودم به این معناست که دیگر هیچ کسی در هنگام جستجو برای شبکه وای فای، قادر به دیدن نام مودم شما نمی باشد. برای مخفی سازی نام مودم خود کافی است به قسمت تنظیمات بروید و گزینه گزینه Broadcast SSID را روی NO قرار داده و آن را خاموش نمایید.

این نکته را در نظر داشته باید که برای اتصال به مودمی که SSID آن مخفی میباشد، باید نام مودم SSID را بخاطر سپرده و سپس از طریق نام مربوطه در قسمت اضافه کردن شبکه، به آن متصل گردید.

فعال سازی اتصال از طریق MAC Address

یکی دیگر از روش های جلوگیری از هک مودم وای فای که با استفاده از آن می توانید از هک شدن توسط نرم افزارهای هک وای فای تا حدود زیادی جلوگیری کنید، استفاده از قابلیت شناسایی از طریق مک آدرس می باشد. در این روش کاربردی، فقط دستگاه هایی می توانند به شبکه وای فای شما متصل شوند که از قبل مک آدرس آن ها در لیست مک آدرس های مجاز قرار گرفته باشند.

برای فعال سازی این ویژگی مودم خود و جلوگیری از هک وای فای به این روش، ابتدا می بایست مک آدرس دستگاه خود را شناسایی کرده و سپس آن را در قسمت مربوطه که در شکل نشان داده شده است وارد نمایید. سپس گزینه Active را روی Activated قرار دهید تا دستگاه های تعریف شده بتوانند به مودم شما و به اینترنت متصل گردند. (برای یافتن مک ادرس خود در دستگاه های اندرویدی به قسمت Status و یا توضیحات گوشی خود مراجعه نمایید.)

جلوگیری از هک مودم

بهترین روش جلوگیری از هک مودم وای فای

از نظر کارشناسان و متخصصان امنیت، بهترین روش برای جلوگیری از هک مودم، متکی نشدن به یک روش خاص و انجام تمامی روش های جلوگیری از هک مودم می باشد. در واقع اگر بخواهید مودم خود را کاملا ایمن نمایید، بهترین کار این است که تمامی روش هایی را که برای جلوگیری از هک مودم وای فای گفتیم، انجام دهید.

اگر بخواهبم بیشتر توضیح دهیم، باید بگوییم که هر شیوه، به تنهایی دارای نقاط ضعفی می باشد که هکرها با استفاده از همین نقاط ضعف، می توانند به شبکه های مختلف نفوذ نمایند. اما اگر تمامی شیوه ها را به طور همزمان به کار بگیرید، تا حدود بسیار زیادی جلوی نفوذ هکرها به شبکه وای فای خود را گرفته اید و می توانید به راحتی از اینترنت و امنیت شبکه خود لذت ببرید.

بازدیدها: 32

دیدگاهتان را بنویسید