جلوگیری از هک سایت با 7 روش کاربردی

برنامه هک اینستا
3 روش برای نظارت بر اینستاگرام فرزندان
نوامبر 27, 2020
مشخصات آیفون 12
مشخصات آیفون 12 و بررسی 5 بخش اصلی آن
دسامبر 2, 2020

جلوگیری از هک سایت با 7 روش کاربردی

جلوگیری از هک سایت

جلوگیری از هک سایت با 7 روش کاربردی

اگر به تازگی تصمیم گرفته اید صاحب یک سایت شوید و آن را مدیریت کنید، باید بدانید که امنیت سایت جزء مهمترین مسائلی است که باید در مورد آن رعایت کنید و روش های جلوگیری از هک سایت را بلد باشید. در این مقاله روش های جلوگیری از هک سایت را به شما معرفی می کنیم. دقت داشته باشید که سطوح امنیتی متفاوت است و برای این که از امنیت سایت خود مطمئن باشید، تا جایی که امکان دارد این سطوح را افزایش دهید.

روش های جلوگیری از هک سایت

ممکن است فکر کنید که سایت شما چیز خاصی برای هک شدن ندارد یا به اصطلاح سایتی نیست که اطلاعات مهمی برای هکر ها داشته باشد. اما وب سایت ها با هر اهمیتی و با هر دسته از اطلاعاتی همیشه در معرض خطر هستند. بیشتر موارد نقض امنیت وب سایت به منظور سرقت داده های شما یا بهم ریختگی طرح وب سایت شما نیست ، بلکه در واقع سعی در استفاده از سرور شما به عنوان رله ایمیل برای هرزنامه یا راه اندازی یک وب سرور موقتی است .

به طور معمول این نوع هک ها برای سرویس دادن پرونده هایی با ماهیت غیرقانونی انجام می شود. در صورتی که هک طوری انجام شود که شما نتوانید بی تقصیر بودن خود را اثبات کنید ممکن است زمان زیادی از شما گرفته شود، فقط به خاطر این که روش های جلوگیری از هک سایت را یاد نگرفته اید. روش های بسیار متداول دیگر برای سوء استفاده از سا یت های در معرض خطر استفاده از سرورهای شما به عنوان بخشی از بات نت یا استخراج برای بیت کوین است. یعنی همه ی قدرت پردازشی شما گرفته می شود بدون این که برای شما سودی داشته باشد.

به هر صورت در اینجا به شما 7 روش برای جلوگیری از هک سایت و بالا بردن امنیت سایت ارائه داده می شود که باید به آن ها توجه داشته باشید:

1-نرم افزار خود را همیشه بروز کنید:

معمولا برای فراهم کردن امنیت سایت و جلوگیری از هک سایت از نرم افزار ها یا افزونه های خاصی استفاده می شود. باید توجه داشته باشید که آپدیت یا به روز نگه داشتن این نرم افزارها و افزونه ها می تواند نقش بزرگی در امنیت سایت شما ایفا کند. چون در واقع نسخه های آپدیت شده از نرم افزارها نشان دهنده ی رفع یک باگ یا حفره ی امنیتی در آن هستند. اگر به روز رسانی انجام نشود، شما این حفره ی امنیتی را آماده نگه داشته اید تا هکر ها به آن نفوذ کنند!.

ممکن است بدیهی به نظر برسد ، اما اطمینان از به روز نگه داشتن همه نرم افزارها برای ایمن نگه داشتن سایت بسیار حیاتی است. این امر هم برای سیستم عامل سرور و هم برای هر نرم افزاری که ممکن است در وب سایت خود مانند CMS یا دیتابیس اجرا می کنید اعمال می شود. اگر از سرویس های به روز رسانی خودکار استفاده می کنید ، دیگر لازم نیست نگران استفاده از به روزرسانی های امنیتی برای سیستم عامل باشید زیرا هر زمانی که نسخه ی جدیدی از یک نرم افزار یا افزونه منتظر شود، سیستم خود به خود آپدیت را انجام می دهد.

2-از دیتابیس خود محافظت کنید:

دیتابیس یا همان پایگاه داده مخزنی است که همه ی اطلاعات شما روی ان قرار می گیرد. یعنی هر افزونه و نرم افزاری که در سایت شما وجود دارد و افراد می توانند با مراجعه به سایت آن را ببینند، روی دیتابیس وجود دارد. گاها حملاتی به دیتابیس انجام می شود که نیاز است بررسی های لازم برای جلوگیری از هک سایت در این سطح هم انجام شود. دقت داشته باشید که جلوگیری از هک سایت در این زمینه هم می تواند به وسیله ی یک کدنویس یا برنامه نویس حرفه ای که به او اعتماد دارید انجام شود و هم می تواند با استفاده از نرم افزار های امن کامل شود.

جلوگیری از هک سایت

هک سایت در صورتی که نکات امنیتی را رعایت نکنید بسیار راحت خواهد بود

حملات injection یا به اصطلاح حملات تزریق شده SQL زمانی است که یک مهاجم که قطعا یا هکر است یا ربات هکر، از پارامتر URL برای دسترسی یا دستکاری در پایگاه داده شما استفاده می کند. هنگامی که از مدیریت دیتابیس غیر استاندارد استفاده می کنید ، واضح است که ناآگاهانه کد تقلبی را در جستجوی خود وارد کرده اید که می تواند برای تغییر جداول ، به دست آوردن اطلاعات و حذف داده ها مورد استفاده قرار گیرد. با استفاده از نرم افزارهای مشهور و امن شده به راحتی می توانید از جلوگیری از هک سایت خود را انجام دهید.

3-از سایت در مقابل حملات XSS محافظت کنید:

حملات اسکریپت ضربدری(Crossed) سایت (XSS) جاوا اسکریپت مخربی را به صفحات شما هدایت می کند که سپس در مرورگرهای کاربران شما اجرا می شود. این حملات می تواند محتوای صفحه را تغییر دهد یا اطلاعات وارد شده توسط کاربر سایت شما را سرقت کند. به عنوان مثال ، اگر نظرات خود را در یک صفحه بدون اعتبار سنجی نشان دهید ، ممکن است یک مهاجم نظرات حاوی برچسب های اسکریپت و جاوا اسکریپت (زبان های برنامه نویسی) را ارسال کند ، که می تواند در مرورگر هر کاربر دیگر اجرا شود.

به این ترتیب این حمله ها می تواند حساب هر کاربر سایت شما را کنترل کند. شما باید اطمینان حاصل کنید که کاربران نمی توانند محتوای فعال JavaScript را به صفحات شما تزریق کنند.(اگر دقت کرده باشید برای ورود به برخی از سایت ها یک اعتبار سنجی با نشان دادن عبارت Captcha گذاشته شده است که باید در آن به طور مثال عکس هایی را انتخاب کنید که وسایل نقلیه در آن وجود دارند یا اتوبوس وجود دارند. این اعتبار سنجی برای این ایجاد شده است که ربات نتوانند به راحتی کاربران را به صفحه های دیگری هدایت کنند.ی

4- برای جلوگیری از هک سایت  مراقب کد های خطا باشید:

یکی از مهمترین موارد برای جلوگیری از هک سایت این است که بتوانید از تمام نقاط سایت خود خبر داشته باشید. ممکن است صفحه ای در سایت وجود داشته باشد که به محض ورود کاربران به آن ها ارور های مختلفی را ارائه می دهد. حتما تا به حال به این نوع ارور ها مانند 404، 303 یا 500 برخورد کرده اید. مشخص است که این ارور ها نشان دهنده ی نقص در بخشی از سایت شما هستند که باید هر چه سریعتر برای جلوگیری از هک سایت این نقص ها را برطرف کنید.

5-تا جایی که می توانید رمز ها و کد ها را حفظ کنید:

جلوگیری از هک سایت

از رمز های قوی استفاده کنید و آن ها را به خاطر بسپارید

مهمترین خطری که کاربران سایت را تهدید می کند و باید با آن مقابله کرد این است که اطلاعاتی که وارد می کنند، در جایی ذخیره شود که برای نرم افزار دیگری یا شخص دیگری قابل مشاهده باشد. البته منظور ما اطلاعات بسیار مهمی مانند مشخصات بانکی است!. گاها دیده می شود که مدیران سایت ها یا کاربران در بخش های مختلف سایت مواردی را ذخیره می کنند که همین ذخیره ها می توانند عواملی باشند برای این که هک سایت انجام شود. با حفظ کردن این رمز ها و کد ها یا نوشتن آن ها در جایی غیر از فضای آنلاین می توان جلوگیری از هک سایت و هک اطلاعات مهم را انجام داد.

6-اجازه ی آپلود فایل به کاربران معمولی را ندهید:

اجازه دادن به کاربران برای بارگذاری پرونده در وب سایت شما می تواند یک خطر بزرگ امنیتی وب سایت باشد. حتی اگر این آپلود فقط برای تغییر آواتار یا عکس پروفایل آنها باشد.هر فایلی که بارگذاری می شود ، هر چند بی خطر به نظر برسد ، می تواند حاوی اسکریپتی باشد که در صورت اجرای بر روی سرور ، وب سایت شما را کاملاً در معرض هک و نفوذ قرار می دهد. با قطع دسترسی کاربران به آپلود فایل ها می توانید درجه ی خوبی از جلوگیری از هک سایت را فعال کرده باشید.

اگر فرم بارگذاری پرونده دارید ، باید به همه پرونده ها با احتیاط کامل و دید بد! برخورد کنید. اگر به کاربران اجازه می دهید تصاویر را بارگذاری کنند ، نمی توانید به پسوند فایل یا نوع و فرمت آن اعتماد کنید زیرا به راحتی می توان جعل کرد و تغییر داد. یعنی شما یک پوسته را می بینید که ممکن است زیر آن بستری برای هکر فراهم شده باشد!. حتی باز کردن پرونده و خواندن هدر ، یا استفاده از توابع برای بررسی اندازه تصویر ، بی خطر نیستند. بیشتر فرمت های تصاویر امکان ذخیره بخشی از نظرات را دارند که می تواند حاوی کد PHP باشد که توسط سرور قابل اجرا باشد.

7-گواهی SSl (HTTPS) برای جلوگیری از هک سایت  :

در ابتدای کار که سایتی را راه اندازی می کنید، قبل از نام دامنه ی شما، HTTP وجود دارد که نشان دهنده ی یک سایت تازه تاسیس یا معمولی است. اما اگر با درگاه ها و سایت های امن آشنایی داشته باشید می دانید که برای جلوگیری از هک سایت گواهینامه ی SSL دارند. به این معنی که به جای HTTP در قبل از دامنه ی آن ها HTTPS قرار دارد. این روش می تواند در جلوگیری از هک سایت مخصوصا برای این که نظرات و مکالمات بین دو نفر در سایت توسط شخص سومی بازبینی نشود مورد استفاده قرار بگیرد.

جلوگیری از هک سایت

با گواهی SSl می توانید سایت را برای خودتان و کاربران امن کنید

نکته ای که باید توجه داشته باشید این است که HTTPS برای سایت های فروشگاهی که از طریق آن پرداخت انجام می شود جزء واجبات است. در غیر این صورت جلوگیری از هک سایت برای شما فایده ای ندارد. چون همه ی اطلاعات شما می تواند توسط فرد دیگری دیده شود!

بازدیدها: 5

دیدگاهتان را بنویسید