امواج موبایل برای کودکان + 10 نکته برای محافظت آنها در برابر این امواج

دانلود نرم افزار کنترل والدین
دانلود نرم افزار کنترل والدین و نظارت بر گوشی فرزندان از راه دور
جولای 22, 2020
فضای مجازی و کودکان
فضای مجازی و کودکان / کنترل کودکان در محیط اینترنت
جولای 28, 2020

امواج موبایل برای کودکان + 10 نکته برای محافظت آنها در برابر این امواج

امواج موبایل برای کودکان
این روزها امواج دیجیتالی اثرات زیادی بر زندگی ما دارند و در عین حال که ضرر هایی را به بخش های عصبی انسان ها وارد می کنند (مستقیم و غیرمستقیم) می توان گفت در زندگی مدرن از جمله لوازم ضروری هستند . و بدون آن ها بسیاری از فعالیت های روزمره ی خانه ها و به طور کلی سطح جامعه متوقف می شود. در این میان کودکان به دلایلی که به آن اشاره خواهیم کرد در معرض خطر بیشتری قرار دارند. و به طور کلی می توان گفت تاثیر امواج موبایل برای کودکان بیشتر بوده و باید موراد بیشتری در ارتباط با آن ها رعایت شود.

امواج موبایل برای کودکان چه تاثیری دارد؟

یکی از بحث های داغ علم پزشکی تاثیر امواج بر روی بدن انسان و به خصوص تاثیر امواج موبایل برای کودکان می باشد. این موضوع از این جهت اهمیت دارد که با گذر زمان استفاده از اینترنت در همه ی مناطق جهان بیشتر شده و این را به وضوح می بینیم که در هر خانه ای از اینترنت استفاده می شود. و حتی در سطح جامعه در مغازه ها ، رستوران ها ، کافی شاپ ها ، مراکز اداری و آموزش عالی مانند دانشگاه ها هم این امواج حضور دارند. در این میان موبایل به عنوان یک ابزار کاربردی و هوشمند هم در جهان به سرعت مورد استفاده قرار گرفته و از هر سنی چه کوچک و چه بزرگ در حال استفاده از آن هستند. متاسفانه این موضوع در جامعه دیده می شود که کودکانی با سنین زیر پنج سال هم به شدت به استفاده از گوشی های هوشمند روی آورده اند و گاهی شاهد این هستیم که ساعت ها با یک گوشی هوشمند در حال بازی کردن هستند. والدین هم به دلیل مشغله ی زیاد و به دلیل ناآگاه بودن از مسئله ی تاثیر امواج موبایل برای کودکان از این استفاده ی طولانی مدت جلوگیری نمی کنند. از نظر علمی سیستم مغزو اعصاب کودکان رطوبت بیشتری دارد. یعنی قشر مغزی آن ها برای انتقال دادن ایمپالس های عصبی نیاز به رطوبت بیشتری دارد. نورونها (سلولهای عصبی) موجود در مایع مغزی-نخاعی در غیاب رطوبت کافی نمی توانند عملکرد خود را به خوبی انجام دهند و اینجاست که تاثیر امواج موبایل برای کودکان به شدت مشکل ایجاد می کند. این مشکل از آن جایی ناشی می شود که امواج موبایل تمایل بیشتری به جذب شدن در رطوبت دارند. مغز و سیستم اعصاب انسان های بزرگتر رطوبت کمتری دارد . به همین دلیل امواجی که به مغز آن ها برخورد می کند نمی تواند به اندازه ی امواج موبایل برای کودکان تاثیر گذار باشد. در واقع سیستم مغز و اعصاب انسان های بزرگسال نرخ جذب کمتری برای امواج موبایل دارند. به مرور زمان با افزایش برخورد کودکان با این امواج امکان ایجاد بیماری های مرتبط با سیستم مغزو اعصاب وجود دارد. این مضرات و این بیماری هایی که به آن ها اشاره خواهیم کرد را نمی توان به صورت علمی خیلی دقیق دانست و حتی هنوز قطعیتی در زمینه ی ارتباط تاثیر امواج موبایل برای کودکان و ایجاد این بیماری ها وجود ندارد. اما در مطالعاتی که طی سالیان پیش انجام شده امکان این که این بیماری ها از تاثیرات امواج باشند بسیار زیاد است. این بیماری ها عبارتند از:  
 • تومور مغزی: به طور ساده تر همان سرطان مغز است که می تواند بسیار کشنده باشد.
 • آتاکسی: در این بیماری حرکات کودک نامتعادل می شود که به دلیل آسیب به قشر مخچه است.
 • اوتیسم: این کودکان از استفاده از بخش بزرگی از ذهن خود محروم می شوند و قادر به انجام کار های خود به صورت روزانه هم نیستند.
البته تعداد بیماری های مرتبط با تاثیر امواج موبایل برای کودکان بسیار بیشتر از این هاست اما همانطور که گفته شد باید این موضوعات به صورت علمی تبیین و تایید شوند. تاثیر امواج موبایل برای کودکان

پیشنهاد می کنیم مقاله مربوط به این که چگونه کودکان را از فضای مجازی دور کنیم ، مطالعه نمایید.

تحقیقات علمی در زمینه ی اثر امواج موبایل برای کودکان

همانطور که گفته شد مطالعات علمی بسیار زیادی در رابطه با تاثیر امواج بر بدن انسان ها انجام شده است. تحقیقات علمی بسیاری به وجود آمدن سرطان بر اثر استفاده های معمولی از موبایل را رد کرده اند و نشان داده شده تاثیر موبایل آنچنان هم که ذکر می شود برای کودکان و بزرگسالان خطرناک نیست. اما در تحقیقاتی دیگر نشان داده شد میزان ابتلا به سرطان های سیستم مغز و اعصاب و ایجاد تومور مغزی در افرادی که با موبایل خود تماس های تلفنی زیادی برقرار می کنند بسیار بیشتر از افراد معمولی است. این موضوع نشان می دهد که ممکن است استفاده از موبایل به عنوان وسیله ی بازی به هیچ عنوان نمی تواند به اندازه ی استفاده از موبایل برای تماس تلفنی خطر داشته باشد و ایجاد بیماری کند. اما مطالعه ای دقیق تر را در این باره می خوانیم: در ماه می سال 2016 در یک برنامه ی تحقیقاتی گسترده در بخش سم شناسی ایالات متحده آزمایشیی انجام گرفت که در آن دو گروه از موش های آزمایشگاهی یک گروه در معرض امواج موبایل و گروهی دیگر در تماس با موبایل های خاموش قرار داشتند. بعد از مدتی نشان داده شد که گروه موش های در معرض امواج نشانه هایی از سرطان و تومور مغزی را نشان می دهند. این آزمایش هر چند دقیقا روی کودکان انجام نشده است اما می تواند به خوبی نشان دهد که امواج موبایل برای کودکان بی تاثیر نیست. تاثیر امواج موبایل برای کودکان

برای کم کردن اثر امواج موبایل برای کودکان چه باید کرد؟

سازمان ها و خانواده ها که در ارتباط با کودکان هستند باید یک سری از شرایط را رعایت کنند. تا از تاثیر این امواج بکاهند. با ظهور ویروس کرونا بسیاری از آموزش ها به صورت مجازی در آمده و دانش آموزان در مقاطع مختلف در حال استفاده از موبایل های هوشمند هستند و نمی توان از این موضوع جلوگیری کرد. بنابراین فقط می توان با یک سری راهکار ها تاثیر این امواج را کاهش داد و از خطرات ناشی از آن کم کرد.  
 • 1-همانطور که گفته شد تاثیر امواج موبایل برای کودکان در تماس های تلفنی در بیشترین مقدار است. بنابراین تا حد امکان از پیام متنی استفاده کنید یا در هنگام تماس از هندزفری و بلندگوی گوشی استفاده کنید.
 • 2-در هنگام صحبت کردن با تلفن سعی کنید آن را به اندازه ی دو یا سه سانت از سر خود دور تر نگه دارید یا اگر کودک در حال مکالمه است موبایل را به همین اندازه از سر او دور کنید.
 • 3-زمان تماس های تلفنی خود را کمتر کنید.
 • 4-از حمل کردن موبایل در جیب جلوی پیراهن خود، آویزان کردن آن به گردن و یا تماس با سایر قسمت های بدن جلوگیری کنید. هیچ تضمینی از طرف شرکت های سازنده وجود ندارد که در مقابل این امواج “کاملا” در امان باشید.
 • 5-سعی کنید بخش زیادی از آموزش دروس فرزندتان را به عهده بگیرید تا کمتر در گیر امواج موبایل باشد.
 • 6-اگر قصد دارید فیلمی را به وسیله ی تلفن همراه خود نگاه کنید ابتدا فیلم را دانلود کنید و بعد از این که دانلود شد آن را تماشا کنید. چون اگر همزمان با دانلود مشغول تماشای فیلم شوید امواج بیشتری را جذب خواهید کرد.
 • 7-شب هنگام و قبل از خواب سعی کنید تلفن های خود را در مکان های دورتر از محل خواب خود قرار دهید.
 • 8-زمان هایی که مجبورید در کنار موبایل خود باشید اما از آن استفاده های ارتباطی نمی کنید موبایل خود را روی حالت هواپیما قرار دهید.
 • 9-اسباب سرگرمی کودکانتان را به روش های دیگری فراهم کنید تا به استفاده از موبایل های هوشمند روی نیاورند وبتوانید مقدار استفاده ی آن ها را کنترل کنید.
 • 10-هنگام تهیه ی موبایل نرخ جذب ویژه ی آن برای بدن را در نظر بگیرید. این میزان هر چقدر کمتر باشد سلامتی شما بیشتر حفظ می شود.

نرخ جذب موبایل چیست؟

یکی از شاخصه هایی که می توان بر اساس آن تاثیرات امواج موبایل برای کودکان را کمتر کرد دانستن این نکته است که شرکت های تولید کننده ی تلفن همراه یک شاخص به اسم نرخ جذب (SAR) را ارائه می کنند که نشان می دهد این موبایل در تماس با بافت بدن انسان می تواند چه مقدار از امواج خود را به بافت ها منتقل کند.

این شاخص نمی تواند تنها نشان دهنده ی این باشد که موبایل چه تاثیری بر بدن می گذارد. اما دانستن آن هنگام انتخاب موبایل می تواند برای خانواده های در معرض خطر و دارای کودک بسیار مهم باشد. هر چه این نرخ کمتر باشد طبیعتا موبایل اثر کمتری بر بدن کودک و سایر اعضای خانواده خواهد داشت. تاثیر امواج موبایل برای کودکان

وظیفه ی دولت

غیر از اینکه خانواده ها باید برای خرید موبایل مناسب تلاش کنند و برای سلامتی کودک خود مراقبت های بیشتری داشته باشند. دولت هم وظیفه دارد که با استفاده از یک سری امکانات ویژه و همچنین استفاده از روش های درست و در عین حال نوین خطراتی که ممکن است متوجه کودکان باشد را کاهش دهد. در دبستان ها و به طور کلی محیط هایی که کودکان حضور دارند باید استفاده از امواج موبایلی کمتر شود. چون تاثیر امواج موبایل برای کودکان در محیطی که پر از امواج اینترنتی و موبایلی است بسیار بیشتر خواهد بود. این موضوع لزوم برقراری یک سیستم آموزشی امن تر و کم هزینه را برای جلوگیری از سوءاثر امواج موبایل برای کودکان بیان می کند. می توان در مدارس و مراکز نگهداری کودکان به جای استفاده از موبایل از تلفن های ثابت و به جای استفاده از امواج وای فای از کابل های LAN استفاده کرد. همچنین پیشنهاد می کنیم مقاله تربیت کودک در دنیای مدرن را هم مطالعه نمایید.

نتیجه گیری

همانطور که گفته شد تاثیر امواج موبایل برای کودکان هنوز هم در مرحله ی تحقیقاتی است. اما با توجه به تحقیقاتی که تا به حال انجام شده می توان از دو مورد مطمئن بود: 1-امواج موبایل برای کودکان بیشتر از بزرگسالان مضر است. 2-امواج موبایل در افرادی که تماس های تلفنی مکرر و طولانی مدت دارند احتمال ایجاد سرطان و تومور مغزی را افزایش می دهد.    

دیدگاهتان را بنویسید