برنامه های جاسوسی را چگونه غیر فعال کنیم ؟

شنود از راه دور با تلفن همراه بدون نیاز به برنامه
آگوست 20, 2017
نرم افزارهای جاسوسی اندروید و گوشی را بشناسید
آگوست 21, 2017

برنامه های جاسوسی را چگونه غیر فعال کنیم ؟

برنامه های جاسوسی امروزه نسل جدیدی از آنها ارائه شده ست که به آنان Spyware می گویند. نصب اینگونه نرم افزارهای ناخواسته، مسائل متعددی را برای کاربران بدنبال خواهد داشت.

اینترنت ادامه خواهد داد با  سرعت باور نکردنی خود و همچنان پیشرفت خواهد کرد . این پدیده نسبتا” جدید بشریت مورد توجه تمامی افراد و سازمان ها با اهداف مثبت و منفی قرار گرفته است. استفاده از اینترنت برای آگهی های تجاری و بازرگانی از جمله موارد فوق است. در صورتی که فرآیند پخش آگهی های تجاری با آگاهی و رضایت استفاده کننده اینترنت باشد، نمی توان چندان بر آن خرده گرفت.

اما اگر آگاهی کافی نداشته باشید با نصب یک برنامه ناخواسته از سیستم های آنان برای ارسال آگهی های تجاری استفاده شود، حریم خصوصی کاربران در معرض تهدید قرار می دهند و این موضوع می تواند پیامدهای بمراتب خطرناکتری را بدنبال داشته باشد. و آن زمانی است که اینگونه نرم افزارها از محدوده وظایف خود تعدی نموده و اقدام به جمع آوری و ارسال اطلاعات شخصی کاربران، بدون آگاهی و رضایت آنان می نمایند.

برنامه های جاسوسی

برنامه های جاسوسی SpyWare چیست؟

Spyware، به برنامه هایی گفته می شود که بدون آگاهی و یا اجازه کاربران اقدام به جمع آوری اطلاعات شخصی میکند. اطلاعات جمع آوری شده می تواند شامل لیست سایت های مشاهده شده توسط کاربر و یا اطلاعات بمراتب حساس تری نظیر نام و رمز عبور باشد.

این نوع برنامه ها را adware را نیز نام گذاری کرده اند. این برنامه پس از نصب بر روی کامپیوتر، قادر به ارسال آگهی های تجاری pop up، هدایت مرورگر به وب سایت هائی خاص، ارسال لیست سایت های مشاهده شده توسط کاربر و یا مانیتورینگ عملکرد کاربران در زمان اتصال به اینترنت می باشند.

برنامه های  هستند که، می توانند به ردیابی و تشخیص اطلاعات تایپ شده از طریق صفحه کلید نیز دریافت کنند یا هک کنند. براساس کارکرد متعدداین نرم افزارو انجام پردازش های اضافی توسط اینگونه نرم افزارها، سیستم های کاربران کند میشود و کارائی آنان به طرز محسوسی کاهش خواهد یافت.

در صورت دریافت موزیک از طریق برنامه های اشتراک فایل، بازی های رایگان از سایت های ناامن و یا سایر نرم افزارها از منابع ناشناخته، شرایط لازم به منظور نصب اینگونه نرم افزارها و در نهایت آلودگی سیستم فراهم می گردد.

برنامه های جاسوسی

● نحوه تشخیص برنامه های جاسوسی

  • نمایش مستمر پنجره های pop up آگهی

● هدایت ناخواسته کاربران به وب سایت هائی که هرگز نام آنان در مرورگر تایپ نشده است

● نصب Toolbar جدید و ناخواسته در مرورگر وب

● تغییر ناگهانی و غیرمنتظره صفحه اصلی مرورگر (Home page)

● تغییر موتور جستجوی مرتبط با مرورگر پس از کلیک بر روی دکمه Search همراه مرورگر

● عدم عملکرد صحیح برخی کلیدها در مرورگر (نظیر کلید Tab زمانی که بر روی فیلدهای یک فرم حرکت می شود)

● نمایش تصادفی پیام های خطا

● کاهش ملموس سرعت کامپیوتر در زمان فعال نمودن برنامه ها و یا انجام عملیاتی خاص (ذخیره فایل ها و …)

● فعال شدن مرورگر و بدنبال آن وب سایت های آگهی بدون انجام عملیاتی خاص توسط کاربر

● عدم کارکرد صحیح لینک های همراه یک برنامه

● توقف ناگهانی و غیرمنتظره مرورگر وب

● عدم عملکرد صحیح برخی از عناصر سیستم عامل و یا سایر برنامه ها

● نحوه پیشگیری از نصب برنامه های جاسوسی :

 بر روی لینک های موجود در پنجره های pop up وجود دارند کلیک نکنید

پنجره های PPop Up بیشترین محصولات خود را از نوع خاصی  Spyware می سازند، کلیک بر روی آنان می تواند باعث نصب یک نرم افزار Spyware گردد. برای بستن این نوع پنجره ها از آیکون “X” در Titlebar استفاده گردد .

نه گفتن به سوالات ناخواسته

اگر از شماخواسته شدبرنامه ای اجرا کنیدو یا قصد انجام عملیات خاص دیگری را دارند، همواره گزینه NO و یا Cancel کلیک کنید. در موارد خاص می توان از آیکون “X” موجود در Titlebar استفاده نمود.

برای دریافت نرم افزارهای رایگان از اینترنت دقت کنید

فایل های زیادی در سایت های مختلفی وجود دارد که اقدام به ارائه Toolbar های سفارشی و یا ویژگی های خاص دیگری می نمایند. از ایمن و معتبر  بودن این نوع سایت ها اطمینان حاصل کنید ، سپس فایل و یا برنامه ای را از طریق آنان Download نمود.

 بر روی لینک های ناشناس در Email خود کلیک نکنید

شاید 50% لینک های موجود در ایمیل شما برای  اهداف سودجویانه ارسال می شوند که با  نصب Spyware بر روی سیستم شما مشکلاتی را به همراه خواهد داشت.

در آخر برای آشنایی و کسب اطلاعات درباره انواع نرم افزار جاسوسی و شنود می توانید به نوشته مربوطه مراجعه کنید.

بازدیدها: 883

دیدگاهتان را بنویسید