بالا بردن امنیت گوشی / 10 نکته ی مهم برای افزایش امنیت تلفن های هوشمند

آموزش انواع هک
آموزش انواع هک و آشنایی با 10 روشی که هکرها برای هک شما استفاده می کنند.
نوامبر 2, 2020
روش هک تلگرام همسر
کنترل تلگرام فرزندان توسط والدین
نوامبر 7, 2020

بالا بردن امنیت گوشی / 10 نکته ی مهم برای افزایش امنیت تلفن های هوشمند

بالا بردن امنیت گوشی

بالا بردن امنیت گوشی با 10 ترفند

این روز ها همه از گوشی های هوشمند استفاده می کنند. این گوشی ها می توانند نیاز های زیادی از کاربران را تامین کنند. به همین دلیل به صورت گسترده ای در حال استفاده هستند. با توجه به این فراوانی ها می توان گفت بالا بردن امنیت گوشی می تواند بسیار مهم باشد. از آن جایی که افراد معمولا اطلاعات شخصی یا اطلاعات مهم خود را در این گوشی ها نگهداری می کنند، نگهداری از آن ها وظیفه ای است که بسیاری فکر می کنند بدون توجه هم رعایت می شود. اما باید بدانید که باز هم احتمال هک وجود دارد.

به صورت خلاصه برای بالا بردن امنیت گوشی در مقابل هک ها باید تا جایی که می توانید اتصالات امنیتی برقرار کنید و از اتصالات نا امن جلوگیری کنید. البته همین جمله تفسیر های گسترده تری دارد که ما به طور خلاصه به آن می پردازیم . بنابراین این 10 نکته می تواند برای شما بسیار مفید و کاربردی باشد.

10 نکته برای بالا بردن امنیت گوشی

1-صفحه کلید خود را قفل کنید!

ممکن است به چنین موضوع ساده ای بخندید! اما باید بدانید که همین موضوع ساده تا به حال توانسته دارایی ها و اطلاعات مهمی را از افراد بگیرد. افراد زیادی به بهانه ی این که محیط امن است گوشی خود را در محیط های عمومی با صفحه ی باز و بدون قفل صفحه قرار می دهند. این موضوع می تواند از دو جهتت خطرناک باشد.

اول این که محیطی که شما در آن تلفن را قرار می دهید ممکن است توجه سارقان را جلب کند. فردی که گوشی شما را سرقت کند اگر با قفل صفحه ی شما مواجه شود نمی تواند اطلاعاتی را از گوشی شما دریافت کند. حتی استفاده های بدوی و اولیه هم با وجود قفل صفحه امکان پذیر نیست! اما اگر قفل صفحه ی شما باز باشد یا این که برای شروع به کار با گوشی رمز عبوری را تعیین نکرده باشید ، سارق می تواند به همه ی اطلاعات شما دسترسی پیدا کند. با این کار انگار گوشی خود را دو دستی در اختیار سارق قرار داده اید تا از آن سوء استفاده کند.

دوم اینکه نباید به همه اعتماد کرد! ممکن است که در یک جمع دوستانه نشسته اید. در این جمع دوستانه مشخصا به همه یا بیشتر آن ها اعتماد دارید. اما اگر برای چند دقیقه از گوشی خود دور شوید بدون این که قفل صفحه ای وجود داشته باشد ممکن است برخی از همین دوستان برخی از اطلاعات گوشی شما را دریافت کنند یا یک سری از اطلاعات شخصی شما را مشاهده کنند. بنابراین بالا بردن امنیت گوشی با رعایت همین نکته ی ساده در مرحله ی اول به شدت بالا می رود.

بالا بردن امنیت گوشی

استفاده از رمزهای قوی برای بالا بردن امنیت گوشی

2-از برنامه های بلوکه کننده ی تماس های اسپم استفاده کنید

بسیاری از افراد مدام تماس های تبلیغاتی دریافت می کنند. برخی از این تماس ها در صورت ضعیف بودن سیستم امنیتی گوشی شما می توانند در حین این که به این صدا گوش می کنید یک سری از اطلاعات را از گوشی شما دریافت کنند. این اطلاعات هر چه که باشد بخشی از اطلاعات خصوصی شما تسکه نباید آشکار شود. به هر صورت می توانید از یک سری از برنامه ها و نرم افزار ها استفاده کنید تا از این تماس ها جلوگیری کنید. به عنوان مثال نرم افزار های Burner و یا انواع فایروال های مختلف می توانند باعث بالا بردن امنیت گوشی شما شوند.

3-از سرقت فیزیکی جلوگیری کنید!

درست است که گاها اتفاقاتی رخ می دهد که سرقت گوشی به راحتی انجام می شود . اما باید در نظر داشته باشید که همه ی این سرقت ها بخشی از نقطه ضعف شما در بالا بردن امنیت گوشی را می رسانند. سعی کنید همیشه گوشی خود را در کنار خود نگهداری کنید. به عنوان مثال یکی از ناامن ترین مکان هایی که سرقت گوشی به شدت اتفاق می افتد پورت های شارژ عمومی فرودگاه ها یا پایانه ها است. اگر از این پورت ها استفاده می کنید باید به شدت مراقب تلفن همراه خود باشید. با داشتن رمز روی صفحه هم ممکن است برخی از اطلاعات شما با در دست داشتن گوشی هک شود.

4- برای بالا بردن امنیت گوشی به روز باشید!

گوشی های هوشمندی که اکنون مورد استفاده ی شما قرار می گیرد، معمولا نسخه های پیشرفته تری از خود را هم ارائه می دهد. این نسخه ها شامل ارتقای نرم افزار های اصلی سیستم عامل شما، رفع باگ ها و نواقص نرم افزاری قبلی موجود در آن و یک سری از قابلیت های جدید برای ایجاد پایداری یا همان Stability در بالا بردن امنیت گوشی شما است. در صورتی که نتوانید این آپدیت ها یا به اصطلاح به روز رسانی ها را دریافت و نصب کنید ممکن است با مشکلات امنیتی مختلفی مواجه شوید. این آپدیت ها را می توانید در قسمت تنظیمات گوشی خود مشاهده کنید.

5-شبکه های اتصالی خود را در هنگام استراحت قطع کنید!

شبکه های اتصالی گوشی شما شامل هر چیزی می شود که می تواند اتصال به یک دستگاه دیگر را فراهم کند. این شبکه های اتصالی به شکل وای فای ، بلوتوث ، هات اسپات و یا حتی NFC است! همه ی این اتصالات در صورتی که در گوشی شما فعال باشند می توانند بخش مهمی از ناامنی های شبکه ای را منجر شوند. به همین دلیل به شما پیشنهاد می کنیم تنها در زمان هایی این اتصالات را برقرار کنید که واقعا به آن ها نیاز دارید. افراد بسیاری بدون این که حواسشان باشد یکی از این اتصالات را به مدت زمان طولانی باز نگه می دارند که درست برعکس بالا بردن امنیت گوشی عمل می کند!

6-برای بالا بردن امنیت گوشی نصب های مجاز را محدود کنید!

بالا بردن امنیت گوشی

بالا بردن امنیت گوشی

بسیاری از افراد در نصب کردن یک نرم افزار یا یک بازی با یک پیغام مواجه می شوند که نشان می دهد سرویس ارائه دهنده ی نرم افزار های آن سیستم عامل نصب این برنامه ها را قبول ندارد. به عنوان مثال در سیستم اندروید که این روز ها بیشتر مورد استفاده ی مردم است، اگر بخواهید نرم افزاری را نصب کنید که از خود گوگل پلی دانلود نشده باشد باید یک اجازه به نصب برنامه های نشاناس و از منابع مختلف را بدهید. این اجازه باعث می شود که برخی از نرم افزار هایی که نصب می کنید علیرغم این که به هیچ عنوان امن نیستند، روی گوشی شما نصب شوند.

 

برای این که بالا بردن امنیت گوشی به شدت موثر باشد یکی از مراحل مهم این است که از این نوع نصب های نرم افزاری دوری کنید. بنابراین تا می توانید نرم افزار های خود را در منابع معتبر نصب کنید.

7-اجازه ی دسترسی به برنامه ها را بررسی کنید!

اگر تا به حال دقت کرده باشید قبل از این که هر برنامه ای نصب شود یک سری درخواست ها به شما داده می شود. به عنوان مثال برای نرم افزار محبوب اینستاگرام شما باید یک سری از مجوز ها را به این برنامه بدهید که بتواند از امکانات گوشی شما استفاده کند. این اجازه های دسترسی برای این برنامه ی خاص می تواند استفاده از دوربین و ضبط صوت و … باشد. این اجازه ها را باید به دقت بررسی کرد و فقط آن هایی را پذیرفت که واقعا به برنامه مربوط می شود. در غیر این صورت باز هم مخالف بالا بردن امنیت گوشی خود عمل کرده اید.

8-رمز گذاری روی تمام اجزا را جدی بگیرید!

در مورد قفل صفحه صحبت کردیم و مشخص شد که استفاده از قفل صفحه چقدر می تواند در بالا بردن امنیت گوشی شما تاثیر داشته باشد. اما باید بدانید که دیگر اجزای گوشی شما هم نیاز به رمز گذاری دارند. به عنوان مثال یکی از آسیب پذیر ترین بخش هایی که در تلفن همراه هوشمند می توان پیدا کرد، نقطه اتصال یا همان هات اسپات است. این نقطه اتصال می تواند اینترنت شما را به راحتی به فرد دیگری انتقال دهد. حالا اگر فردی که در مقابل شما باشد هکر باشد می تواند از همین طریق اطلاعات زیادی از گوشی شما را دریافت کند.

اما اگر برای این اتصال و دیگر اتصالات و نرم افزار هایی که در گوشی خود استفاده می کنید نوعی رمزگذاری را انجام داده باشید می توانید بالا بردن امنیت گوشی خود را با تاثیر بسیار بالایی انجام دهید.

9- برای بالا بردن امنیت گوشی از VPN استفاده کنید

درست است که بسیاری از افراد فکر می کنند VPN دقیقا کاری را مخالف بالا بردن امنیت گوشی انجام می دهد، اما باید بدانید که یکی از اهداف استفاده از آن در ابتدا مخفی کردن آدرس آی پی بوده است. آدرس آی پی آدرسی است که می توان با استفاده از آن نقطه ی دقیق اتصال یک کاربر به شبکه را پیدا کرد. این اتصال می تواند به شدت حیاتی باشد. به همین دلیل با استفاده از VPN می توانید به راحتی آدرس آی پی خود را مخفی کنید و از شر هکر های بزرگ در امان باشید. مشخصا این موضوع در بالا بردن امنیت گوشی شما در ززمان هایی که آنلاین هستید به شدت اثر گذار خواهد بود.

10-اتصالات جانبی را محدود کنید

بالا بردن امنیت گوشی

بالا بردن امنیت گوشی

حتما تا به حال یک سری از افراد را دیده اید که کار های خود را به شدت با استفاده از ابزار های جانبی انجام می دهند. به عنوان مثال در حالی که اصلا نیازی نیست با استفاده از فلش یا همان USB فایل های مورد نیاز خود را از یک رایانه به رایانه ای دیگر انتقال می دهند. یا این که این USB ها را به انواع رایانه های عمومی متصل می کنند. این موضوع باعث می شود که اگر ویروس یا بدافزارهایی در این فلش ها وجود داشته باشند به راحتی از رایانه ها یا دیگر اتصالات به گوشی شما منتقل شوند. بنابراین برای بالا بردن امنیت گوشی خود باید اتصالات جانبی را محدود کنید.

دقت داشته باشید که بالا بردن امنیت گوشی شما فقط می تواند احتمال امن بودن را بالا ببرد و آن را 100% امن نمی کند. به همین دلیل برای بالا بردن امنیت گوشی باید تا جایی که می توانید همه ی این نکاتی که گفته شد را رعایت کنید.

بازدیدها: 7

دیدگاهتان را بنویسید