اینترنت امن برای کودکان / 9 روش ایمن سازی اینترنت برای کودکان و نوجوانان

نکات کلیدی تربیت فرزند
نکات کلیدی تربیت فرزند / 7 نکته ساده که در تربیت کودکان تاثیر بسزایی می گذارد.
ژوئن 29, 2020
مضرات اینترنت برای کودکان
مضرات اینترنت برای کودکان زیر 7 سال + راهکار های مقابله با آنها
جولای 3, 2020

اینترنت امن برای کودکان / 9 روش ایمن سازی اینترنت برای کودکان و نوجوانان

اینترنت امن برای کوکان

Safer Internet Day 2019 یک رویداد بین المللی است که در تاریخ 5 فوریه اتفاق می افتد. و با هدف ارتقاء آگاهی در مورد ایمنی آنلاین با ترویج استفاده ایمن تر و مثبت از فناوری برای کودکان و در واقع اینترنت امن برای کودکان انجام می شود.

موضوع اصلی امسال “با هم برای یک اینترنت بهتر” بود که همه را دعوت کرد تا برای ایجاد اینترنت بهتر برای بچه ها و جوانان به جنبش بپردازند.

طی سالهای گذشته ، فناوری فراتر از کنترل ما است. و نقش فضای مجازی در خانواده پررنگ شده است. و بسیاری از جنبه های زندگی دانش بنیان ما و بچه ها را بهبود بخشیده است . اما خطرات آن چیست؟

طبق یک گزارش از PCMag مستقر در ایالات متحده ، 76٪ والدین نگران امنیت آنلاین بچه های خود هستند . و نگرانی های عمده درباره خطری که در معرض آن قرار دارند است.

امروزه کودکان با فناوری رشد می کنند. و چالش های اصلی والدین ، ​​یافتن بهترین راه ها برای محدود کردن و کنترل دسترسی آنها به اینترنت است.

اگر بخواهیم چند مورد از خطرات موجود در فضای اینترنت را نام ببریم، باید به مهم ترین آنها یعنی کلاهبرداری و اخاذی آنلاین، سوءاستفاده جنسی چه آنلاین و چه حضوری، افشای حریم خصوصی و فریب کودکان برای ملاقات حضوری به هر دلیلی اشاره کنیم. اینها بزرگترین خطراتی است که کودکان بصورت آنلاین با آن روبرو هستند.

 

در این باره پیشنها می کنیم مقاله مربوط به تاثیر فضای مجازی بر کودکان و نوجوانان را هم مطالعه نمایید.

 

موضوع محافظت آنلاین و ایجاد اینترنت امن برای کودکان موضوعی نیست که بتوان در یک مقاله به اتمام رساند. چرا که نظرات بسیار و مباحث مختلفی درباره آن مطرح است. اما در این مقاله تمرکز اصلی ما برجسته كردن عملی ترین نكاتی است كه والدین می توانند هنگام استفاده از فضای مجازی برای محافظت از بچه ها استفاده كنند.

جهت ایجاد اینترنت امن برای کودکان خود از این 9 نکته عملی استفاده کنید.

1 : به فرزندان خود در مورد امنیت سایبری و تهدیدات آنلاین آموزش دهید.

شما می خواهید که فرزندانتان وقت خود را در اینترنت بگذرانند و از فرصت های یادگیری استفاده کنند. از طرفی هم میخواهید که آنها بی خطر باشند. برای انجام این کار ، شما باید در مورد تهدیدات آنلاین و چگونگی شناسایی آنها به زبان ساده و کودکانه برایشان توضیح دهید.

وقتی صحبت از امنیت سایبری می شود ، آموزش در طول فرآیند یادگیری نقش اساسی دارد و والدین باید در مورد گشت و گذار ایمن در اینترنت و سایتهای مخرب که به آنها دسترسی پیدا می کنند ، با فرزندان خود صحبت کنند. در مورد اشکال مختلف حمله سایبری و سایر موضوعات ضروری که به آنها کمک می کنند صحبت کنند.

هرچه بیشتر درباره تهدیدات آنلاین با فرزندان خود صحبت کنید ، درک آنها از این پدیده آسان تر خواهد بود. البته این نکته را هم در نظر بگیرید که صحبت های شما جنبه نصیحت نداشته باشد و در گفتن آنها زیاده روی نکنید. چرا که این گونه احتمال کلافه شدن فرزندتان بسیار زیاد می شود.

اینترنت امن برای کودکان

 

سوالات زیر می تواند برای شما و فرزندانتان مفید باشد. همچنین می توانید اطلاعات مفیدی را در مورد مباحث اصلی پیدا کنید که به شما در افزایش امنیت آنلاین خود کمک می کند:

  • ما از استفاده ایمن اینترنت چقدر می دانیم؟
  • آیا می دانیم چگونه یک حساب ایمیل را ایمن کنیم؟
  • چگونه در اینستاگرام و سایر حساب های شبکه های اجتماعی ایمن بمانیم؟
  • چگونه می توانیم از کلاهبرداری های آنلاین ایمن بمانیم؟
  • چگونه بفهمم رایانه من آلوده است یا نه ؟

اینها فقط چند موضوع اصلی است که شما و خانواده باید برای ارتقاء امنیت آنلاین به آن بپردازید و روی آنها تمرکز کنید.

2 : محدودیت های استفاده و زمان صرف شده در اینترنت را برای فرزندان خود تعیین کنید.

اینترنت ممکن است برای بچه ها دنیایی جذاب باشد . اما بیشتر والدین واقعاً نگران زمان سپری شده در آنجا می شوند. اگر متوجه شدید کودک شما به ماندن در اینترنت اعتیاد دارد . می تواند نشانه ای برای تعیین محدودیت استفاده و گذراندن زمان در اینترنت باشد. اطمینان حاصل کنید که در مورد زمانی که می توانند در رایانه یا لپ تاپ خود بگذرانند ، به وضوح به آنها بگویید.

همانطور که در فضای واقعی برای رفت و آمد فرزندتان زمان تعیین می کنید. در فضای مجازی هم باید به همین شکل رفتار کرده و برای استفاده آنها از اینترنت زمان خاصی را معین کنید.

3 : صبور باشید و به فرزندان خود گوش دهید. بگذارید آنها به شما آموزش دهند.

آنلاین ماندن می تواند یک کار هولناک باشد . چرا که همیشه نمی توان پیش بینی کرد که چه مباحثی در محیط اینترنت مطرح خواهد شد. یا چه نوع افرادی را در شبکه های اجتماعی پیدا می کنیم.

شما می توانید روزانه رایانه های بچه های خود ، تلفن های هوشمند آنها یا سایر دستگاه های متصل به اینترنت را بررسی کنید ، اما بهتر آن است که برای یک بار هم که شده به آنها گوش دهید. مطمئن باشید در این حالت نتیجه بهتری خواهید گرفت.

تا به حال به این فکر کرده اید که واقعاً در مورد فرزندان خود چقدر می دانیم؟ آیا چیزهایی که می دانیم واقعا همان چیزی است که در ذهنشان می گذارد؟

ما به شما توصیه می کنیم که صبور باشید و به بچه های خود گوش دهید. اجازه دهید آنها درباره چیزهای جدیدی که فراگرفته اند به شما آموزش دهند. بگذارید در مورد سیستم عامل ها و شبکه های اجتماعی که از آنها استفاده می کنند یا آخرین ویدیوی ویروسی در یوتیوب به شما یاد بدهند.

به مراتب آسان ترین راه برای به دست آوردن اطلاعات در مورد عادات آنلاین آنها ، صحبت درباره موضوعات آنلاین و آموزش گرفتن از آنها است.

بنابراین ، فقط به آنها گوش دهید. وانمود کنید که شما درباره اینترنت خیلی آگاهی ندارید و به آنها اجازه می دهید صحبت کنند. هیچ چیز هیجان انگیز تری برای کودکان از تظاهر به معلم بودن وجود ندارد. البته که این موضوع برای کوکان کم سن تر بهتر از نوجوانان پاسخ خواهد داد.

4 : از نرم افزارهای کنترلی جهت ایجاد اینترنت امن برای کودکان خود استفاده کنید.

با توجه به افزایش تعداد دستگاه هایی که بچه ها برای اتصال به اینترنت از آن استفاده می کنند ، نظارت والدین برای هر بار آنلاین بودن دشوار است. برنامه های کنترل فرزندان می توانند در این راه به شما کمک کنند. آنها یک روش عالی برای ردیابی رفتار آنلاین فرزندان شما و کنترل آنچه در تلفن های هوشمند یا سایر دستگاه های خود انجام می دهند هستند.

در سالهای اخیر که خطرات استفاده از فضای مجازی برای کودکان و نوجوانان نمایان شد، عده ای از متخصصان به فکر راهی برای ایجاد اینترنت امن برای کودکان افتادند. تلاش های زیادی در این زمینه صورت گرفت اما متاسفانه بسیاری از آنها ناموفق بود. چرا که کودکان امروزی ترفندهای زیادی برای ورود به سایت های غیرمجاز که مناسب سنشان نیست را بلد هستند.

اما کارشناسان جهت ایجاد اینترنت امن برای کودکان ، نرم افزارهایی ساختند که به والدین امکان فیلتر سایت های نامناسب و کنترل دسترسی فرزندشان به هر قسمت از اینترنت را می دهد. در واقع والدین با نصب این نوع نرم افزارها قادر خواهند بود که علاوه بر مشاهده اطلاعات و فعالیت های فرزندشان برروی گوشی  دسترسی آنها را به سایت های مختلف بسته و حتی ساعت استفاده اینترنت را برایشان معین کنند. تا اگر در کنار فرزندشان نبودند برنامه درباره استفاده بی رویه فرزندشان به آنها اطلاع دهد.

نرم افزار کنترلی plc spy

یکی از نرم افزار هایی که می تواند در زمینه کنترل کودکان در اینترنت و ایجاد اینترنت امن برای کودکان ، به شما والدین کمک کند . نرم افزار PLC SPY می باشد. که توسط کارشناسان سامانه کنترل فرزند و با هدف نظارت بر فرزندان در فضای مجازی طراحی و در اختیار شما والدین عزیز قرار گرفته است. تا بتوانید با توجه به محیط نامطمئن شبکه های مجازی و محیط بیرون از خانه بر فعالیت های فرزندان خود نظارت داشته باشید. این نرم افزار امکان نظارت بر پیامکها، لیست تماس ها، تصاویر موجود در گالری و مشاهده فعالیت های فرزند در شبکه های مجازی مانند تلگرام و اینستاگرام را به شما می دهد.

هک اینستاگرام با ویندوز

این برنامه در نسخه های مختلف و با استفاده از روش های هک متفاوت، اقدام به هک کل گوشی فرزند می کند. در واقع هیچ اپلیکیشن یا نرم افزار را به صورت انفرادی هک نمی کند، بلکه با نفوذ به گوشی و دسترسی به قسمت های مختلف آن به شما امکان مشاهده فعالیت فرزندانتان در پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی را می دهد.

plc spy در دو نسخه ساخته شده است :

1-نسخه اول را میتوان برروی گوشی فرزند نصب کرد و به محض اتمام فرایند نصب آیکون مخفی خواهد شد که باهوشترین فرزندان هم قادر به پیدا کردن آن نمی باشند.

2- نسخه دوم نرم افزار هک گوشی PLC که با نام PLC PLUS منتشر شده است، هک گوشی از راه دور و بدون دسترسی را انجام می دهد.

به این صورت که شما می توانید نرم افزار را با آیکون دلخواه خود مثلا تلگرام بدون فیلترشکن برای فرزندتان ارسال کنید و از او بخواهید تا برروی لینک ارسالی شما کلیک نماید. به محض کلیک فرزند، نرم افزار به طور خودکار نصب شده و سپس از لیست برنامه های موبایل او پنهان می شود تا فرزندتان متوجه عملکرد برنامه نشود. قابلیت های منحصر به فردی که در این نسخه به برنامه اضافه شده است، قابلیت شنود مکالمات و مشاهده تصاویر اطراف توسط دوربین گوشی فرزند می باشد.

برای دانلود و یا کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه عملکرد این برنامه می توانید برروی لینک قرمز رنگ زیر، کلیک نمایید.

نرم افزار کنترل گوشی فرزندان plc spy

 

5 : یک برنامه آنتی ویروس در دستگاه فرزند خود نصب کنید.

همه ما می دانیم که بچه ها به طور طبیعی کنجکاو هستند و به چیزهای جدیدی جذب می شوند و می توانند به راحتی به لینک های مخرب از وب سایت های غیر قابل اعتماد دسترسی پیدا کنند یا بازی های ویدیویی را از مکان های وب ناشناخته دانلود کنند.

بنابراین ، شما نیاز به نصب یک آنتی ویروس خوب دارید که موتور اسکن در زمان واقعی ، فایروال و بروزرسانی خودکار را برای شما انجام دهد. تاثیر آنتی ویروس ها در ایجاد اینترنت امن برای کودکان کم نیست. چرا که آنها از ورود لینک های آلوده و نرم افزارهای مخرب به دستگاه فرزند شما جلوگیری می کنند.

6. سیستم عامل دستگاه فرزندتان را به روز نگه دارید.

در اینجا نکته دیگری درباره اینترنت امن برای کودکان وجود دارد. که همه والدین باید از آن پیروی کنند. اطمینان حاصل کنید که آیا سیستم عاملی که در دستگاه فرزندتان به کار رفته است ، تمام جدیدترین و دسترسی به ایمنی موجود را داشته باشد . مانند مرورگرها ، افزونه ها ، برنامه های دسک تاپ و … .

در طول هشدارهای امنیتی ، ما آموخته ایم که مجرمان سایبری معمولاً با بهره گیری از نقص امنیتی موجود در ابزارهای نرم افزاری محبوب مانند Adobe Flash ، Java یا مرورگرهایی مانند Internet Explorer ، Mozilla Firefox و Google Chrome به شبکه ها و سیستم ها دسترسی پیدا می کنند.

به همین دلیل باید دستگاهی را که فرزندانتان از آن استفاده می کنند ، تأیید کنید و مطمئن شوید که همه برنامه های امنیتی لازم نصب شده است.

7 : شبکه بی سیم خانه خود را ایمن کنید.

شبکه Wi-Fi خانگی معمولاً فقط توسط اعضای همان خانه قابل دسترسی است . اما این بدان معنی نیست که هکرها یا سارقین سایبری نمی توانند دسترسی غیرمجاز داشته باشند.

برای ایمن سازی بهتر شبکه بی سیم منزل خود ، اولین کاری که باید انجام دهید تنظیم یک رمزعبور قوی و منحصر به فرد است . تا همسایگان یا افراد دیگر نتوانند کنترل داده های شخصی شما را به دست گیرند.

اما ما باید امنیت را جدی بگیریم و بیشتر از اضافه کردن رمز عبور قوی اقدام کنیم. مجرمان آنلاین ممکن است از اقدامات امنیتی Wi-Fi ضعیف شما سوءاستفاده کنند. و به منظور بازیابی اطلاعات حساس یا سوء استفاده از شبکه خود از ترافیک شما برای انجام حملات مانند حملات Man-in-the-Middle ، sniffing شبکه یا سرقت اطلاعات استفاده کنند.

امنیت وای فای هم یکی از موارد مهم در ایجاد اینترنت امن برای کودکان است. چرا که اگر از حمله ی هکرها به این طریق جلوگیری نکنید . ممکن است با نفوذ آنها دچار دردسرهای زیادی همچون افشای اطلاعات خصوصی اعضای خانواده شوید.

 

در این باره پیشنهاد می کنیم مقاله مربوط به جلوگیری از هک مودم وای فای را مطالعه نمایید.

 

اینترنت امن برای کودکان

 

8 : به شبکه های WiFi نا امن خارج از خانه خود متصل نشوید.

ممکن است فرزندان شما در خانه ایمن باشند . اما با اتصال به بسیاری از شبکه های عمومی Wi-Fi ، چگونه می توانیم مطمئن باشیم که آنها در امان خواهند ماند؟

ما اغلب به مکان های عمومی می رویم و از یک قهوه یا چای لذت می بریم . حتی بدون فکر کردن در مورد خطرات آنلاین یا هکرهایی که می توانند منتظر بمانند تا ارتباط ما آغاز شود.

حتی اگر ما نمی توانیم در هر جایی کنار فرزندانمان باشیم ، هنوز چند کار وجود دارد که می توانیم امنیت آنلاین آنها را تا حد زیادی بهبود بخشیم.

مطمئن شوید که گوشی هوشمند ، لپ تاپ یا تبلت مورد استفاده آنها دارای نوعی محافظت مانند ضد جاسوس افزار یا آنتی ویروس برای محافظت از نرم افزار در برابر سوء استفاده و نقض امنیتی است.

سپس به آنها گوشزد کنید که به هیچ عنوان به شبکه های وای فای عمومی موجود در رستوران ها یا دیگر مکان های عمومی متصل نشوند. چرا که با اتصال به این شبکه ها دسترسی هکرهایی که در کمین هستند را به اطلاعات خود باز می کنند.

9 : عادات آنلاین عواقبی در زندگی واقعی دارند.

آگاهی از امنیت سایبری این روزها بسیار مهم است. ما باید به آنها آموزش دهیم که از صحبت کردن با غریبه ها به صورت آنلاین ، چگونگی تمایز بین اخبار جعلی و واقعی ، و در مورد بیشترین خطرات امنیتی در آنجا توضیح دهند.

برای افزایش استراتژی امنیتی خانواده و ایجاد اینترنت امن برای کودکان باید تصمیمات مختلفی گرفته شود . اما باید آنچه را که از آن می ترسیم ، تعیین کنیم. محدودیت هایی که تعیین کرده ایم ممکن است استراتژی امنیت آنلاین ما را افزایش دهد . اما در عین حال ، می توانیم فرزندانمان را از محاصره ی وسایل الکترونیکی و هوشمند خارج کنیم.

کودکان باید یاد بگیرند که اقدامات آنلاین منجر به عواقب خوب یا بد در زندگی واقعی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید